INAUGURACJA OBCHODÓW 25-LECIA SZKOŁY

DO PIĄTKU 09 PAŹDZIERNIKA 2015r.

szkoła przygotowywała się ponad pół roku!

Wydarzenie na miarę nielicznych w historii szkoły! Uroczystość, która odbyła się MOK-u na długo pozostanie w pamięci tych, którzy ją organizowali i tych, którzy jako odbiorcy mieli okazję przeżyć nie lada emocje. Miała dwie odsłony, a na otwarcie kurtyny zabrzmiała Fanfara Jacka Glenca w wykonaniu zespołu dętego PSM II st., skomponowana specjalnie  na tę okazję.

W części oficjalnej z gratulacjami i słowami uznania wystąpili: Prezydent Miasta Żory – Waldemar Socha, Senator – Adam Zdziebło, Wizytator CEA – Jerzy Sieczka, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – Przemysław Smyczek, Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach – prof. dr hab. Tomasz Miczka, proboszcz Kościoła pw. świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach – ks. dziekan Stanisław Gańczorz. W słowach powitania p. dyrektor – Zofia Mańka-Błaszczyk wskazała na dynamiczny rozwój szkoły, który dokonał się na wielu płaszczyznach. I to pod względem warunków lokalowych, wzrostu liczebności pedagogów szkoły i uczniów, których obecnie szkoła ma 270, jak i wielu osiągnięć dydaktycznych i sukcesów edukacyjnych. Wyraziła także ubolewanie w związku z jeszcze niewybudowaną salą koncertową, niezwykle potrzebną dla szkoły i miasta oraz podkreśliła swoją wdzięczność dla wszystkich, którzy przez te 25 lat istnienia szkoły wspierali jej działania. Specjalne podziękowania skierowane były pod adresem URZĘDU MIASTA ŻORY, który przez ten cały okres dofinansowywał wydarzenia i projekty zainicjowane przez szkołę. W tej części spotkania zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych pedagogów szkoły.

Część artystyczną otworzył swoim występem pianista Paweł Gwóźdź – uczeń III kl. PSM II st. z klasy fortepianu p. Jadwigi Barańskiej. Wykonując Grande Valse Brillante F. Chopina nawiązał do właśnie trwającego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Następnie Żorska Orkiestra Kameralna „Camerata Sariensis” pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przywitała się z publicznością Uwerturą do opery „Wesele Figara” W. A. Mozarta. Po figlarnej, wesołej muzyce okresu klasycznego zabrzmiało dzieło niemieckiego romantyzmu. Eryk Mencner – uczeń IV kl. PSM II st. z klasy puzonu p. Andrzeja Piekorza wykonał Concertino Es-dur op. 4 na puzon i orkiestrę F. Davida. W neoromantycznym duchu utrzymany był również kolejny utwór – było to Pastorale na orkiestrę symfoniczną (opracowany na potrzeby koncertu na orkiestrę smyczkową) Jacka Glenca – współczesnego kompozytora, a jednocześnie pedagoga naszej szkoły. To wydarzenie inaugurujące obchody roku jubileuszowego 2015/2016 miało żywiołowy i efektowny finał. Zabrzmiał Koncert na klawesyn/fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu solisty Jakuba Gwardeckiego, również pedagoga naszej szkoły. Motoryczność i rytmiczność utworu oraz niezwykle ekspresyjne i porywające jego wykonanie sprawiło, iż publiczność gromkimi brawami „wyprosiła” bis. Słowo wiążące w obydwu częściach spotkania należało do p. Maryli Renat.

I tak to początek OBCHODÓW 25-LECIA SZKOŁY znalazł swój finał w MOK-u. Jednak dla zaproszonych gości, rodziców i uczniów, wiernych jej sympatyków oraz absolwentów szkoła otworzyła swe podwoje i w jej pięknych wnętrzach miał miejsce dalszy ciąg urodzinowego świętowania.

k.j.

Zdjęcia z uroczystości

Skip to content