Dokładnie 24 lutego 1272 roku Żorom nadano lokację. To właśnie ta data uchodzi za początek Żor jako miasta. I właśnie wtedy, tyle, że 750 lat później w mieście rozpoczęło się oficjalne świętowanie kolejnej okrągłej rocznicy “urodzin” Żor.

Obchody, które potrwają cały rok, rozpoczęto podczas uroczystej i podniosłej sesji Rady Miasta Żory 24 lutego, czyli dokładnie w dniu 750. rocznicy założenia Miasta Żory.

Władze miasta podczas sesji odniosły się także to obecnych wydarzeń na Ukrainie, solidaryzując się z narodem ukraińskim.

Następnie rozpoczęła się uroczysta część sesji, związana z jubileuszem 750-lecia Miasta Żory. W sali obrad wyeksponowane zostały insygnia miejskie, a wszyscy obecni, na stojąco wysłuchali hejnału miejskiego w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Tuż po nim o bogatej historii naszego miasta opowiedział krótko Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Po nim Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory odczytał uroczysty „Akt upamiętniający 750. rocznicę założenia Miasta Żory”, który został podpisany przez włodarzy Miasta Żory, na czele z Prezydentem Miasta oraz radnymi Rady Miasta. Akt zostanie umieszczony w „kapsule czasu”, którą w listopadzie planuje się zakopać w reprezentacyjnym miejscu Żor.

Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Żory, Waldemar Socha, który opowiedział o planowanych obchodach 750-lecia Miasta Żory. Po zakończeniu sesji, radni obejrzeli wystawę filatelistyczną, związaną z historią Żor, którą przygotował kolekcjoner Edward Wałęsa.

Wieczorem natomiast w Muzeum Miejskim w Żorach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „Sari – Sohrau – Żory. Obrazy przeszłości”. Poświęconą historii naszego miasta wystawę można oglądać do 30 czerwca.

Hejnał Żor uświetnił sesję, a wykonał go Kwartet dęty przygotowany przez p. Michała Pradelę w składzie:

Paweł Jarzyna – trąbka

Bartłomiej Musioł – trąbka

Paweł Janic – puzon

Krzysztof Terebiński – puzon

 

Czekamy na kolejne wydarzenia obchodów, także z naszym udziałem.

Opis wydarzenia na podstawie żorskich  stron internetowych.

k.j.

Skip to content