Listopad to jeszcze nie czas  studniówek, ale w naszej szkole już zaproszono młodzież najstarszych klas PSM II stopnia (kl. IV-VI) do udziału w warsztatach tanecznych. Zaproszono do nauki narodowego tańca, szlachetnego, uroczystego POLONEZA!

Warsztaty poprowadziła  p. pedagog ze szkoły baletowej w Bytomiu – p. Katarzyna Dziok*. Impreza odbyła się we wtorek, 13.11.2018r. w ramach wydarzenia – obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski w ZPSM Żory – projektu „Nuta Niepodległości”. Układ choreograficzny opracowany został do Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara, który wybrała nasza dyplomowa klasa spośród wielu przykładów w polskiej literaturze muzycznej.

Warsztaty przebiegły niezwykle intensywnie, na dobrą sprawę nie było ani jednej przerwy, ale nie dziwi nikogo ten fakt – młodzież kondycje ma… 😀 , a pani Prowadząca była wzorem do naśladowania w tym temacie!

Nauczyliśmy się  wielu ciekawych figur: od łatwych, znanych, po te trudniejsze „ósemkowe”, uginane, te z szablą w ręku! Całego poloneza, od pierwszego po ostatni takt, daliśmy radę zatańczyć i co ciekawe, idealnie zakończyć dziękczynnym ukłonem. Profesjonalizm w każdym calu!!!

Tym samym przygotowaliśmy się do naszej studniówki. Młodzież kończąca szkołę w tym roku – tzw. dyplomowa w liczbie 10! osób ma zamiar zorganizować ją w przyszłym roku, w piątek 18 stycznia 2019! To będzie zatem pokaz nabytych umiejętności! Już zapraszamy zainteresowanych!

Mamy nadzieję, że wszyscy – także, a może przede wszystkim 😉   nauczyciele – będą  dobrze bawić się prowadzeni przez wyszkoloną tanecznie młodzież!

Dziękujemy pani Prowadzącej, która otwarła nam oczy na możliwości choreograficzne tego tańca, zdradziła ciekawostki, poruszała naszym ciałem i fantastycznie poukładała nas, czynnych uczestników warsztatów, w całość, w rytm chodzonego!

Biernie uczestniczyły dzieci z klas najmłodszych PSM I st., patrząc na taneczne wygibasy 😀 starszyzny, ale one mają jeszcze trochę czasu do studniówki.

Aż żal, że na koniec nie założyliśmy tradycyjnych strojów i nie zatańczyliśmy POLONEZA jak przystało na balach! Niestety 😥 , „królowały” na naszym parkiecie trampki, jeansy i t-shirty. Na tę pełną i uroczystą pod każdym względem galę trzeba jeszcze poczekać prawie 2 miesiące!

Organizatorem wydarzenia były panie: Bogusława Kalamarz i Katarzyna Jarzyna.

Tekst i zdjęcia – k.j.

 

*KATARZYNA DZIOK – pedagog, choreograf, instruktor zespołów tanecznych, juror licznych Ogólnopolskich i Międzynarodowych Festiwali Tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu oraz  Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale pedagogiki tańca. Obecnie nauczyciel tańca ludowego i  charakterystycznego oraz historii tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. W latach 2007 – 2011 wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach. Gościnnie współpracuje z teatrami i zespołami ludowymi na Śląsku oraz szkołą baletową w Mönchengladbach w Niemczech. Współorganizatorka i koordynator wielu imprez tanecznych w kraju i poza granicami, m.in. prowadzenie międzynarodowych warsztatów tanecznych: Praskie Konserwatorium Tańca (Czechy), Międzynarodowy Festiwal „L`art de le Danse” Sandhausen i Heidelberg (Niemcy), Comenius Project „Dance connecting people” (Hiszpania, Cypr, Polska).

Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Odznaką Związku Harcerstwa Polskiego „Za zasługi dla chorągwi Katowickiej” za działalność harcerską i artystyczną na terenie Śląska. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne, wyróżniona nagrodą im. Michała Elwiro Andriollego za promocję tradycji obrzędowych i polskich tańców narodowych, wyróżniona przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Nagrodą Indywidualną III stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce oraz nagrodzona przez ZASP nagrodą okolicznościową za osiągnięcia artystyczne. Koordynator i sekretarz wszystkich dotychczasowych Międzynarodowych Konkursów Choreograficznych.

Skip to content