Łódź, 4-7 listopada 2019r.

„ Ten instrument ma właściwości magiczne, wiadomo o tym nie tylko z opery Mozarta „ Czarodziejski Flet”. W Indiach zaklina się nim kobry…, a w Łodzi…Uczestników II Ogólnopolskiego Kongresu Fletowego.”

(…)

Tak po krótce można przedstawić klimat Kongresu, który miałam przyjemność przeżyć w pierwszych dniach listopada, a przede wszystkim uczestniczyć w niesamowicie cudownym wydarzeniu dla flecistów całej Polski. Myślę, że moje zdanie podzielają również moje uczennice w osobach Agaty Szolc oraz Martyny Gudalewskiej, które miały sposobność uczestniczenia w lekcjach mistrzowskich klasy prof. Ivicy Gabrisova oraz dr hab. Eweliny Zawiślak, a także jako słuchaczki razem ze mną partycypowały we wszystkich wydarzeniach, które przygotowane zostały w ramach Kongresu.

 Tak więc 4 listopada 2019r.  w Sali Koncertowej Filharmonii  Łódzkiej zainaugurowany został II Polski Kongres Fletowy. Wystąpił światowej sławy flecista Dejan Gavric, profesor Uniwesity of Music w Mainz oraz Uniwersytetu im. Johanesa Gutenberga w Moguncji, pierwszy flecista Orkiestry Filharmonii w Grazu. Przewspaniałe wykonanie utworów przez tegoż artystę, który zaprezentował się w utworach Philipa Gouberta oraz Otara Taktakishvili było zjawiskowe, nad wyraz ujmujące przepięknym brzmieniem fletu i zadziwiająco ciekawe kolorystycznie i wyrazowo. Uczta dla ducha!

W dalszej części koncertu usłyszeliśmy Orkiestrę Fletową Akademii im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, składającą się z 25 flecistów grających na fletach koncertowych, fletach piccolo, fletach altowych, fletach basowych i kontrabasowych. Usłyszeliśmy utwory współczesnych kompozytorów, a dodatkowo w muzykę został wkomponowany układ choreograficzny wykonany przez tancerzy łódzkich, co sprawiło, że byliśmy odbiorcami swoistego spektaklu muzyki i tańca.

Po tych wydarzeniu nastąpiła metodyczna część Kongresu. Lekcje mistrzowskie odbywały się przez 3 dni dla ponad 500 uczestników czynnych w klasach prof. Dejana Gavrica, prof. Ivicy Gabrisovej – Ostrava (Czechy), dr hab. Eweliny Zawiślak- (Łódź), prof. Larsa Absjorsen – Wiesbaden (Niemcy),  dr hab. Wiesława Suruło (Kraków), prof. Urszuli Janik (Warszawa), prof. Elżbiety Gajewskiej (Warszawa), dr Renaty Guzik (Szczecin), prof. Anny Randi Haugejorgen – Kristiansand (Norwegia), prof. Sibel Kumru Pensel (Francja), dr hab. Ewy Murawskiej (Poznań) oraz prof. Antoniego Wierzbińskiego (Łódź) i prof. Jorna Einvida Schau – Kristiansand i Tromso (Norwegia). Równolegle z lekcjami mistrzowskimi odbywały się wykłady z dyskusjami panelowymi, referaty prezentacje i wystawy instrumentów oraz koncerty. Niemniej ważna była również wymiana doświadczeń między ośrodkami akademickimi na płaszczyznach dydaktycznej, artystycznej i naukowej, a także popularyzowanie muzyki fletowej wśród melomanów i wszystkich zainteresowanych.

Tegoroczna edycja Polskiego Kongresu Fletowego, jego program i ogromne zainteresowanie z jakim się spotkał pozwala żywić nadzieję, że gra na flecie jest nadal bardzo popularną profesją, postawioną na bardzo wysokim poziomie, co ważne dla kultury, nauki i polskiej edukacji muzycznej.

Dla mnie, to wielowymiarowe  wydarzenie  stwarza niezgłębioną możliwość  rozwijania i poznawania cudownych możliwości fletu zarówno podczas koncertów, jak i pozostałych aktywności, stanowiących niewątpliwa ucztę dla każdego miłośnika fletu i muzyki w ogóle.

Martyna Gudalewska w czasie lekcji z dr hab. Eweliną Zawiślak AM w Łodzi

Agata Szolc pracuje z prof. Ivicą Grabisovą z Ostravy.

 

 

 

 

Organizatorem wyjazdu, opiekunem oraz sprawozdawcą jest p. Barbara Śrubarz.

Skip to content