100 lat temu, w listopadzie zakończyły się działania wojenne I wojny światowej. Dla Polaków był to moment szczególnie przełomowy, gdyż po 123 latach zaborów i niewoli, Polska odzyskała wolność i niepodległość.

Aby uczcić rocznicę jaką obchodzą w tym roku wszyscy Polacy, uczniowie klasy I, II i III C-6 oraz I C-4 PSM I stopnia, przygotowali najpopularniejsze i najbardziej znane piosenki i pieśni patriotyczne.

8 listopada 2018 roku sala kameralna zabrzmiała donośnym, wspólnym śpiewem blisko setki uczniów, przygotowanych przez panią Maję Bańczyk oraz panią Bogusławę Kalamarz, która poprowadziła koncert jednocześnie przybliżając nam najważniejsze fakty dotyczące tamtych, jakże trudnych dni.

Swym brawurowym akompaniamentem uświetnił muzyczne działania dzieci p. Jakub Gwardecki. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy – „Mazurek Dąbrowskiego”, a następnie zabrzmiały przygotowane przez poszczególne klasy i solistów pieśni. Na zakończenie wystąpiła laureatka I nagrody Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej, uczennica klasy I cyklu czteroletniego Hanna Forraiter. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „Tango na jeden głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z repertuaru Maryli Rodowicz.

Dzięki nieocenionej współpracy pana dyrektora Michała Gajdy, który zajął się nagłośnieniem, mogliśmy w całej krasie usłyszeć solistów tego wydarzenia: Ingę Molińską, Karolinę Maryńczak, Natalię Pawłowską, Klarę Łajczak, Hannę Hałat, Martę Tkocz, Mikołaja Pradelę, Hannę Forreiter, Laurę Winkler, Hannę Fonferek, Zuzannę Wilczok, Izabelę Gorzawską.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych muzycznych wspomnień z panią dyrektor Esterą Manderlą na czele, za wspólne śpiewanie, za ciepłe przyjęcie. Mamy wielką nadzieję, że ten wieczór wzruszył, uświetnił obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, ale również …„Roz-Radował nasze serca”.

Tekst – p. Maja Bańczyk

Zdjęcia – p. Michał Gajda

Skip to content