Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…

Hymnem państwowym rozpoczął się koncert inaugurujący świętowane przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Koncert odbył się 7 listopada 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Wzięła w nim udział prawie cała szkoła, wszyscy dołączyli do inicjatywy jego organizatorki, p. Ewy Adamczyk-Ścibik.
Inauguracyjny koncert wypełniony był muzyką polską, a tytułową dla obchodów nutą niepodległości poprowadziła go z wielkim wzruszeniem w głosie p. Katarzyna Jarzyna.
Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu państwowego rozbrzmiały Fanfary w wykonaniu Tria trąbkowego (Piotr Musiolik, Piotr Gruszka, Piotr Piecha), potem wysłuchaliśmy III cz. Albumu Tatrzańskie I. J. Paderewskiego w wykonaniu Dawida Przybyło (fortepian), a po nim recytacji wiersza W. Chotomskiej Twój dom (Karol Jędrzejek, Karol Szczygieł). 
Następnie na estradzie pojawiły się Chór Diminuendo oraz Zespół smyczkowy PSM I st., które to zespoły wykonały kolejno utwory: Rozszumiały się wierzby płaczące, Przybyli ułani pod okienko, Wojenko, wojenko oraz Już zachodzi czerwone słoneczko.
Po występie zespołów PSM I st. wysłuchaliśmy kolejnych utworów patriotycznych, tym razem w wykonaniu Chóru żeńskiego oraz Orkiestry kameralnej PSM II st., a były to: Polonez Pożegnanie Ojczyzny M. K. Ogińskiego, Gaude Mater Polonia, wiersz Elegia o chłopcu polskim K. K. Baczyńskiego w poruszającej interpretacji Bartłomieja Świtacza, recytowany na tle Kujawiaka A. Koszewskiego, a po nim O mój rozmarynie oraz J. Sierosławskiego utwór Piękna nasza Polska cała, który dał też tytuł całemu koncertowi.
Wszystkie zespoły wystąpiły pod batutą inicjatorki tego wydarzenia p. Ewy Adamczyk-Ścibik.
Koncert piękny, utrzymany w bardzo podniosłym tonie, uroczysty i przepełniony duchem wzruszenia i radości z tego, że od 100 już lat niepodległą jest nasza POLSKA.

Tekst – p. Agnieszka Bator – Skowrońska
Zdjęcia – p. Krzysztof Kołodziej

Skip to content