Projekt Koncertów edukacyjnych Filharmonii Śląskiej w Katowicach

 a współpraca z naszą szkołą.

 

Po raz pierwszy w tym roku powstał pomysł zaproszenia uczniów szkół średnich do projektu cyklu koncertów edukacyjnych w ramach „Młodej Filharmonii” organizowanej przez zarząd i muzyków Filharmonii  Śląskiej w Katowicach. Ma on pokazać młodym, że praca w orkiestrze może być nie tylko efektywna, ale także bardzo ciekawa i satysfakcjonująca.

“Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że edukacja muzyczna, którą przechodzimy, kładzie bardzo duży nacisk na granie solo, niewspółmierny do drogi muzycznej, jaką być może część z nas wybierze. Zapraszając młodych muzyków do projektu, muzycy orkiestrowi mają okazję podzielić się własnymi doświadczeniami, a te są zgoła inne od tych, z którymi młodzi spotykają się podczas edukacji szkolnej. Pokazują, czym jest postawa dobrego muzyka orkiestrowego, który jest odpowiedzialny za swoją partię, współtworzy, ale nie rywalizuje. Uczą słuchać poszczególnych partii I zmierzyć się z profesjonalnym projektem koncertu symfonicznego, współtworząc to dzieło.” – mówi koordynator projektu, p. Agnieszka Skomorowska.

Te przeżycia stały się udziałem  naszych uczniów w osobach  Agaty Szolc z klasy fletu p. Barbary Śrubarz oraz  Jana Łomozika z klasy wiolonczeli  p. Alicji Naworskiej, dyplomantów ZPSM II stopnia w Żorach.

W najbliższej przyszłości w projekcie weźmie udział jeszcze jedna flecistka – Roksana Szrubarz z tej samej klasy fletu.

Na zakończenie projektu trwającego od września 2019r.  zaplanowano  wspólny koncert filharmoników, chóru, uczniów i wybitnych solistów, który poprowadzony zostanie przez Mirosława Jacka Błaszczyka w katowickim “Spodku” w maju bieżącego roku.

Aby dostać się do grona “praktykantów“ w Orkiestrze Filharmonii Śląskiej trzeba było przejść przez “sito” eliminacji  w postaci oceniania nagrań poszczególnych kandydatów z szkół muzycznych II stopnia naszego regionu. Nagrania były udostępniane, odsłuchiwane i oceniane z przesłanych  przez nas nagrań uczniów oraz z kanałów youtubowych stworzonych przez samych uczniów. Tak też Agata Solc, Jan Łomozik i Roksana Szrubarz zostali wybrani do poszczególnych projektów i we współpracy ze swymi nauczycielami, pilotującymi ich uczestnictwo w postaci wyboru programu, przygotowania programu, kontaktów z organizatorami i dokumentowania  całego wydarzenia, zrealizowali lub są w trakcie realizowania swojego pierwszego profesjonalnego występu w szrankach orkiestry filharmonicznej. A to jakim przeżyciem było dla nich uczestniczenie w projekcie opowiedzą sami.

Jako nauczyciel przygotowujący swoich uczniów do tego projektu, czuję wielką mobilizację i przyjemność jednocześnie, że moim wychowankom dana jest możliwość profesjonalnego muzykowania orkiestrowego, co jest dla nich niesamowicie motywujące i budujące w wyborze swojej zawodowej przyszłości.

Tekst i zdjęcia – p. Barbara Śrubarz

 

Relacja Agaty Szolc z projektu „Młoda filharmonia”

Przygoda z filharmonią rozpoczęła się od wyboru koncertu a w związku z tym także repertuaru koncertów w jakich miałam uczestniczyć. Razem z moją nauczycielką, postanowiłyśmy, że będą to koncerty przedstawiające muzykę filmową. W repertuarze znalazły się takie utwory jak:

  • „The Lost World: Jurassic Park” — John Williams
  • „The amazing Spider-Man” I „Maska Zorro” — James Horner
  • „Jak wytresować smoka” — John Powell
  • „Polonez” z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” — Wojciech Kilar

 Koncerty odbywały się oczywiście w pięknej sali koncertowej w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, w dniach 12 i 13 lutego 2020r. (środa, czwartek). Dziennie odbywały się dwa koncerty, czyli w sumie było mi dane uczestniczyć w czterech koncertach.

Projekt dał mi możliwość obserwacji i doświadczenia jak pracują zawodowi muzycy i profesjonalna orkiestra. Siedząc ramię w ramię z pracownikami orkiestry, dowiedziałam się wielu ciekawostek i tajników pracy na próbach, które odbywały się w dniach 10 – 11.02, w godzinach porannych. Ku mojemu zaskoczeniu próby były bardzo sprawne i nie tak intensywne jak się spodziewałam, jednak były bardzo konkretne, ponieważ muzyka filmowa wcale nie jest taka łatwa jak się wydaje. Poznałam wielu świetnych muzyków, a atmosfera w sekcji dętej była bardzo dobra i humorystyczna (nawet w czasie koncertów ;)).

Same koncerty były bardzo przyjemne i sprawiały wiele radości, a granie w bardzo obszernym i powiększonym składzie orkiestry, właśnie na zapotrzebowanie muzyki filmowej, poszerzyło moją wiedzę odnośnie różnych odmian instrumentów i ich brzmienia oraz dało wiele nowego doświadczenia w orkiestrowym graniu.

Projekt będzie zakończony oficjalną galą, która odbędzie się 26.05.2020 w katowickim spodku z okazji jubileuszu filharmonii. W formie koncertu pod nazwą „Wielka Jubileuszowa Gala Filharmonii Śląskiej” wystąpią: Chór Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestrę Kameralna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Młodzieżowa Orkiestra Jubileuszowa, złożona właśnie z uczestników tego programu. 

 

Jan Łomozik wystąpił w koncercie, który odbył się 21.02.2020r. (piątek) i wykonywał Małą uwerturę na orkiestrę Wojciecha Kilara pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W koncercie wystąpił wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl w utworze Piotra Mossa – Koncert wiolonczelowy Priéres, ponadto zabrzmiała I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.

 

 

 

Skip to content