,,Autorów sądzą ich dzieła”

( C.K.Norwid)

 

…a dzieło autorstwa Zofii Mańka-Błaszczyk, przez 13 lat pełniącej obowiązki Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach,

jest ogromne i nie do przecenienia…

Przez wszystkie te lata Pani Dyrektor podejmowała szereg inicjatyw, które urzeczywistniały się i – urzeczywistniają nadal; a są to m.in.: rozbudowa i modernizacja szkoły, powołanie Żorskiej Orkiestry Kameralnej, utworzenie Stowarzyszenia TUTTI, a także – będące w toku – starania o wybudowanie sali koncertowej.

Nie sposób opisać w kilku słowach wszystkich zmagań z codziennością szkolną, która wymaga ciągłej gotowości do podejmowania decyzji, a oprócz tego – stałego 100-procentowego zaangażowania we wszystkie szkolne działania, tak w samej placówce, jak i poza nią, i na jej rzecz.

22 czerwca 2018 r., w dniu zakończenia roku szkolnego 2017/2018, odbyła się w MOK-u pożegnalna gala na cześć Pani Dyrektor odchodzącej po wakacjach na emeryturę.

W części oficjalnej wystąpili kolejno: Prezydent Miasta Żory – Waldemar Socha, delegacja Rady Pedagogicznej – Agnieszka Bator-Skowrońska i Marcin Hałat, przewodnicząca Rady Rodziców – Ewa Smołka oraz przedstawiciele Administracji i Obsługi – Kazimiera Szewczyk, Sonia Rozkosz i Anna Matejczyk, a na koniec uczniowie ZPSM, którzy na tę okazję przygotowali specjalne podziękowania.

Część artystyczną, przygotowaną przez uczniów i dedykowaną Pani Dyrektor, poprowadziła para uczniów PSM II st.: Marta Jarzyna (kl.VI) oraz Tymoteusz Rzyczniok (kl.V).

Rozpoczęto ją wniesieniem wytwornego fotela dla Bohaterki tego wieczoru, z którego to miejsca mogła Ona wygodnie śledzić dalszą część uroczystej gali.

Punktem pierwszym był występ orkiestry smyczkowej PSM I st. pod dyrekcją Michała Gajdy, która wykonała 2 utwory: ,,Hobbits” Howarda Shore (muzyka z filmu ,,Władca pierścieni”) oraz dwie części ,,Going for Gold” Kathy i Davida Blackwell (,,Ping pong” i ,,Trampolina”)

Po występie orkiestry delegacja składająca się z uczniów PSM I st. – a byli to: Faustyna Drzyzga, Michał Bogaczyk, Szymon Dubiel i Emilia Sikora – złożyła Pani Dyrektor podziękowania, a także własnoręcznie wykonaną laurkę oraz prezent.

A kolejnym jej punktem był występ orkiestry smyczkowej PSM II st. pod dyrekcją Jakuba Kołodziejczyka, która wykonała również 2 utwory: ,,Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu ,,Noce i dnie” oraz zaaranżowaną przez Pawła Gwoździa (kl.V) piosenkę ,,Hurdu, hurdu” z repertuaru Adama Olesia, którą zaśpiewała absolwentka szkoły, Jolanta Wieliczka (przy fortepianie zasiadł aranżer utworu).

Następnie odbyła się gala rozdania nagród dla Pani Dyrektor.

Rozpoczęła się ona na wesoło – wręczeniem Świadectwa Ukończenia Szkoły z Wyróżnieniem (w cyklu 13-letnim), który to ,,dokument” wręczył, opatrując właściwym komentarzem, Wicedyrektor Michał Gajda.

A potem rozpoczęła się Gala Oskarów!

Przedstawiono pięć kategorii; we wszystkich konkurencjach wytypowani zostali poważni kandydaci na zwycięzców, w każdej z nich jednak zdobywczynią nagrody została wybrana jednogłośnie

Pani ZOFIA MAŃKA-BŁASZCZYK!

A oto kategorie konkursu oraz przyznane nagrody:

  • Najlepsza Kompozycja ZPSM Żory: ,,Pean na cześć PANI DYREKTOR op. 13” – 6-głosowa kompozycja Joanny Szymali składająca się z tylu nut, ilu jest uczniów w PSM II st. (czyli 65!); liczba nut w głosach odpowiada liczbie uczniów w klasach.

Nagrodę wręczyła osobiście kompozytorka utworu.

  • Platynowa Płyta ZPSM Żory: Płyta ,,10 Pieśni Wielkopostnych” opracowanych przez prof. Jacka Glenca w wykonaniu chóru żeńskiego ZPSM Żory pod dyrekcją Zofii Mańka-Błaszczyk.

Tę nagrodę wręczyła jedna z chórzystek – Magdalena Indeka.

Tu nastąpił występ czterogłosowego ,,chóru spontanicznego” 🙂

ze specjalnie opracowanym na tę okoliczność przez absolwentkę Karolinę Pawlas utworem dla Pani Dyrektor pt. ,,ZOFIJA, ZOFIJA, ZOFIJA”.

Chórem zadyrygowała również absolwentka szkoły, a obecnie studentka Wydziału Edukacji Muzycznej we wrocławskiej Akademii Muzycznej – Karina Reske.

  • Medal dla Najlepszego Dyrygenta

Został wręczony przez Karinę Reske.

  • Puchar za Najlepszą Osobowość ZPSM Żory

Nagrodę wręczyła wyjątkowa indywidualność – Emilia Reske.

  • OSKAR za Najlepszą Rolę Pierwszoplanową w ZPSM Żory w latach 2005-2018

Tę nagrodę wręczył Pani Dyrektor nauczyciel fortepianu w naszej szkole – Oskar Bąkiewicz.

Na zakończenie gali zabrzmiało gromkie STO LAT w wykonaniu wszystkich zebranych, przy akompaniamencie wytwornej grupy trębaczy przygotowanej przez Michała Pradelę.

A potem… ostatni uścisk młodzieży – w tłumnym kole na środku sceny… serdeczne pożegnanie Pani Dyrektor…

Wiele było emocji i wzruszenia podczas tej uroczystości. Łzy przeplatające się ze śmiechem pojawiały się co chwilę, świadcząc o ogromnej sile przeżywania tego wydarzenia przez wszystkich obecnych na sali.

PANI DYREKTOR!

DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, A PRZEDE WSZYSTKIM ZA TEGO DUCHA, KTÓRY W TEJ SZKOLE BYŁ, JEST I… BĘDZIE!

Dziękujemy…

Tekst – p. Agnieszka Bator – Skowrońska, k.j.; zdj. p. Jakub Witek

Skip to content