W dniach  1-7 października 2017r. uczennice PSM II st. z klasy fletu: Agata Szolc (kl. IV) i Roksana Szrubarz (kl. III) wraz ze swoim nauczycielem-opiekunem p. Barbarą Śrubarz uczestniczyły w XIX Ogólnopolskich Warsztatach Fletowych w Zakopanem.

Całość warsztatów poprowadziła dr hab. Elżbieta Woleńska – profesor w Zhaoqing University w Chinach.

Dziewczyny oprócz uczestnictwa w warsztatach odwiedziły słynne muzeum Karola Szymanowskiego, które mieści się w willi Atma.

Relację przygotowała jedna z uczestniczek  – Agata Szolc – dziękujemy!

Tygodniowy pobyt na warsztatach fletowych w Zakopanem był dla nas bardzo cennym doświadczeniem. Wyniosłam z nich takie rady jak: prawidłowe rozczytywanie utworu, czyli nie tylko tekstu muzycznego, ale także z jakiej epoki pochodzi kompozytor utworu oraz rady dotyczące stresu, które pokazywały, jak grać i cieszyć się z tego.  Najczęściej poruszanym problemem przy każdym uczestniku było napięcie mięśni, które ma bardzo duże znaczenie u flecistów, ponieważ wpływa na praktycznie każdy element naszej gry. 
Większość wolnego czasu spędziłyśmy na ćwiczeniu i wprowadzaniu w życie wskazówek przekazanych przez panią profesor Elżbietę Woleńską, ale udało nam się także  zwiedzić willę Atmę, zamieszkiwaną kiedyś przez Karola Szymanowskiego, w którym teraz mieści się jego muzeum. Poznanie historii i jego twórczości na pewno kiedyś się nam przyda.
Na warsztatach panowała bardzo przyjemna atmosfera. Całymi dniami rozbrzmiewały dźwięki ćwiczących flecistów oraz góralskie śpiewy gospodyni przygotowującej obiad, przez co czułyśmy się jak w domu. 
Warsztaty zostały zakończone koncertem, który podsumowywał cały pobyt. Wystąpili chętni do pokazana swoich umiejętności uczestnicy oraz chór fletowy, gdzie grałyśmy  w pierwszym głosie.

Zdj. p. Barbara Śrubarz

IMAG0171 IMAG0120 IMAG0170 IMAG0169 IMAG0168 IMAG0167 IMAG0166 IMAG0152 IMAG0149 IMAG0148 IMAG0134 IMAG0124 IMAG0121

 

Skip to content