
Generalnie rzecz ujmując, lubimy spotkania, miłe tym bardziej…
W piątek, 10.11.2017r. młodzież PSM II stopnia miała okazję poznać polskiego kompozytora, na co dzień w szkole raczej niegrywanego, ani niesłuchanego „na żywo” ze względu na trudny poziom wykonawczy. Wydarzenie było jednym z elementów Tygodnia Muzyki Polskiej w ZPSM Żory.
Sekcja Teorii Muzyki zorganizowała spotkanie Dzień z Karolem Szymanowskim, jak się okazało kompozytorem mało znanym z twórczości kompozytorskiej i życia. Wydarzenie miało na celu przybliżenie, zapoznanie z jego działalnością i wskazanie na jego doniosłe znaczenie dla polskiej i europejskiej muzyki początku XX wieku.
Spotkanie rozpoczęło się w salach teoretycznych – multimedialnych prezentacją dokumentalnego filmu biograficznego o tym twórcy Młodej Polski. Następnie po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do testu – quizu, który zawierał pytania o najważniejsze aspekty jego życia, twórczości, inspiracji do tworzenia.
A po części praktycznej, przyszła kolej na koncert – w szkole, w sali kameralnej zabrzmiała „na żywo” muzyka kameralna tego kompozytora. Do właściwego odbioru tej niełatwej muzyki poprzedniego stulecia wprowadziła zebranych p. Maryla Renat.
Wykonawcami jej byli: duet polsko-mongolski „PolMon Duo”, w skład którego wchodzą: Alicja Miruk – Mirska (Polska) – skrzypce i Ichin Nyamaa (Mongolia) – fortepian oraz Oskar Bąkiewicz – pedagog naszej szkoły. Melomani, nie tylko uczniowie, usłyszeli mistrzowską interpretację Preludium op. 1 na skrzypce i fortepian w opracowaniu G. Bacewicz, a następnie Źródło Aretuzy z cyklu „Mity” op. 30. Brawurowo ukazał dzieło K. Szymanowskiego p. Oskar Bąkiewicz, w jego interpretacji zabrzmiała Serenada Don Juana z cyklu fortepianowego „Maski” op. 34 tegoż kompozytora. Młodzież przekonała się nie tylko o wielkości i genialności samego twórcy, ale spotkała się z doskonałą interpretacją jego dzieł w wykonaniu naszych pedagogów (od 1 września 2017 r. p. Ichin Nyamaa również zalicza się do naszego grona).
Spotkanie z kompozytorem było zróżnicowane, pełne emocji wśród uczniów, szkoła zaroiła się od kolorowych karteczek z informacjami o kompozytorze, do każdych drzwi „zawitał” Szymanowski, była też i słodka „tematyczno-tytułowa” niespodzianka dla wszystkich, którzy spotkali się pisemnie z Panem KAROLEM.
A na koniec polecamy nie tylko DZIEŁA samego kompozytora, ale i stronę internetową duetu – BO WARTO!!! W końcu to nasi, a kto jak nie my, mamy o nas samych wiedzieć więcej… 😀
https://polmonduo.wixsite.com/polmon/biografia-zespolu
http://www.biurokarier.am.katowice.pl/?a=biurokarier&id_item=10239
organizacja, zdjęcia i tekst – k.j.