Nasza muzyczna bajka przygotowana została z myślą o starszych dzieciach przedszkolnych i uczniach szkół podstawowych klas 1-3. W zamierzeniu potraktowana została jako audycje umuzykalniające. Przedstawiała wszystkie instrumenty muzyczne, na których można uczyć się w naszej szkole oraz najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej w ujęciu historycznym.

Spektakl muzyczny  „Bajka  – nie- bajka o muzyce” odbył się w tym roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie uczniowie naszej szkoły nie tylko wykonywali przygotowane utwory, ale także zaprezentowali stroje z właściwej epoki. P. Maja Bańczyk przygotowała nasze dzieci do występów tanecznych. Można było zatem zobaczyć układ polskiego tańca  – krakowiaka przy akompaniamencie „żywej” kapeli ludowej, ale także Taniec łabędzi z baletu P. Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”. Repertuar był zróżnicowany pod względem wykonawczym. Wystąpili zatem soliści – instrumentaliści, wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalne oraz grupy taneczne. A całość ułożona była  zgodnie z rozwojem muzyki czyli od starożytności (taniec pierwotnych ludów) po muzykę filmową XX wieku (melodie z Różowej pantery i Star Wars niezwykle rozbawiły publiczność). Zabrzmiał chór średniowiecznych zakonników, renesansowa pieśń z towarzyszeniem gitary, „Wiosna” A. Vivaldiego, a z późniejszych epok – zobaczyliśmy samego Mozarta i Chopina. Słuchacze mogli poczuć się jakby byli w Krakowie, gdy usłyszeli na trąbce hejnał mariacki, a niezwykle barwnie i tanecznie zrobiło się podczas występu dzieci z III kl. C6, które ubrane we odpowiednie stroje zatańczyły krakowiaka. Były zagadki muzyczne, niespodzianki, a całość prowadziła wróżka, jak na prawdziwą bajkę przystało. Wcieliła się w nią: Marta Gajda – ucz. kl. VI, a w drugiej prezentacji Agata Jędrzejczyk – ucz. kl. III PSM II st.

 

Zapotrzebowanie na taki rodzaj koncertu – spotkania z muzyką klasyczną okazało się bardzo duże. Wiele nauczycieli szkół i przedszkoli zgłaszało chęć uczestniczenia w  naszych audycjach. Wykonaliśmy zatem przedstawienie dwukrotnie w środę, 18 kwietnia 2018 o godz. 10.00 oraz 11.15.  Postanowiliśmy także dodatkowo zaprezentować nasz program w dniu 24 kwietnia 2018r., gdyż wiele szkół nie zdążyło zapisać się na pierwszy termin. W audycjach uczestniczyły dzieci z: PP nr 14 Studzionka, Przedszkola nr 7 Osiny, Przedszkola nr 5, 13, Przedszkola blisko dziecka i natury, oraz szkół podstawowych: SP 7, 15, 17, SP Studzionka, ZSP nr 5.

Następnie słuchacze wraz z opiekunami przeszli na teren naszego zabytkowego budynku. Co tam z kolei się działo, to temat na inną opowieść  – „bajkę”.

Pomysłodawcą spektaklu i koordynatorem była p. Katarzyna Jarzyna, wykonawcami zaś dzieci i młodzież z różnych klas, począwszy od tych najmłodszych, po klasy dyplomowe. Zaangażowani byli w to wielkie przedsięwzięcie także rodzice – WSZYSTKIM GORĄCO I WIELCE DZIĘKUJEMY ZA POMOC W ORGANIZACJI!

UCZNIOM ZA WYSTĘPY, NAUCZYCIELOM ZA PRZYGOTOWANIE, RODZICOM ZA POMOC W PRZEBRANIU DZIECI, OPIEKĘ I CIERPLIWOŚĆ!

Z pewnością w ramach podsumowania trzeba dodać, że była to wyjątkowa bajka-nie-bajka o muzyce, która wymagała szczególnych umiejętności, bo

ABY ZAGRAĆ W NASZEJ BAJCE, TRZEBA BYŁO UMIEĆ GRAĆ 😀 ,

 

Bajki mają to do siebie, że lubimy do nich wracać…

może uda powtórzyć się nasze przedstawienie w przyszłym rok – kto wie?

k.j., zdj. p. Jakub Witek

 

 

Skip to content