SONY DSCSKRZYPCE NA 4 RĘCE
DŁUTKIEM I SZMATKĄ
CO TO? TO….
SPOTKANIE Z LUTNIKIEM
CZYLI
JAK DBAĆ O INSTRUMENT?

W poniedziałek, 24 października 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z panem Arkadiuszem Gromkiem, lutnikiem mającym swą pracownię przy Akademii Muzycznej w Katowicach.
W sali kameralnej zgromadziło się liczne grono „smyczkowców”, ciekawych opowieści osoby, która nie tylko naprawia instrumenty, ale także je buduje.
Na początku nasz gość opowiedział nam o historii swojego zawodu – uczniowie dowiedzieli się m.in., skąd pochodzi jego nazwa: otóż pierwszymi instrumentami produkowanymi na zamówienia, na skalę wręcz masową, były lutnie:)
W kolejnej części swojego wykładu pan Gromek pokazał uczniom narzędzia, jakich używa w swojej pracy, a następnie – co spotkało się z ogromnym entuzjazmem – pozwolił ochotnikom wypróbować owych narzędzi na przywiezionych przez siebie ,,rozpoczętych” pracach, czyli na częściach, z których powstaną nowe skrzypce. Chętnych, oczywiście, nie brakowało, a i narzędzi do wypróbowania było sporo…
Na koniec swojej wizyty lutnik opowiedział i pokazał, jak dbać o nasze instrumenty, aby nam jak najlepiej brzmiały. Każdy, kto miał przy sobie swój instrument, został zaopatrzony w białą szmatkę oraz płyn do strun lub mleczko do czyszczenia lakieru – w zależności od tego, czyj instrument którego preparatu akurat bardziej potrzebował…:). I zaczęło się czyszczenie! No cóż… żadna ze szmatek nie zachowała swej bieli… Po wyczyszczeniu instrumentów nasz gość wyprostował jeszcze kilka przechylonych podstawków i powiedział, jak to robić samemu. Później można było zadawać pytania oraz pooglądać raz jeszcze z bliska lutnicze narzędzia.
Myślę, że bardzo potrzebne było nam takie spotkanie. Mieliśmy możliwość zetknąć się z człowiekiem, który zna instrumenty smyczkowe od zupełnie innej strony niż ci, co na nich grają. Zna je od podstawy, od rodzaju drewna, z jakiego są wykonane, po najmniejsze szczegóły ich budowy. Dobrze jest również wiedzieć, gdzie zwrócić się po ewentualną pomoc, gdy coś ,,dolega” naszemu instrumentowi.
To było dla nas naprawdę pouczające popołudnie 🙂
PS. Ja też od razu bardzo porządnie wyczyściłam swoją wiolonczelę 😀

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania była p. Sonia Mitros,
relację i zdjęcia przygotowała p. Agnieszka Bator-Skowrońska

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSCSONY DSC

Skip to content