20.11.2015 – PIĄTEK           

HUR_DUO W NASZEJ SZKOLE

„hurdu_hurdu”, co po polsku znaczy husiu husiu

DOMINIKA KIERPIEC – KONTNY (wiolonczela, śpiew) i ADAM OLEŚ (wiolonczela, fortepian) odwiedzili naszą szkołę! Śpiewali, grali, opowiadali (głównie Dominika) przywołując folklor śląski, zwłaszcza muzykę i tradycje. Wprowadzając nas w śląskość, opowiedzieli nam niektóre zwyczaje, a następnie opierając się na oryginalnych melodiach ludowych pochodzących z naszego regionu improwizowali na instrumentach, nadając tym prostym melodiom wysoce artystyczny wyraz. Wartość wykonawcza została więc zwielokrotniona, my ukontentowani, a nasze śląskie tradycje zostały przekazane młodemu pokoleniu – w „pigułce”, bo spotkanie z zaproszonymi gośćmi trwało tylko 2h,  impuls jednak do poznawania naszej kultury ludowej został podany.

W czasie koncertu usłyszeliśmy pieśni z płyty “Hurdu_hurdu” Adama Olesia*, m.in.  Jagody, Miałabych jo kawalera,  Nynej ty nynej,  We stodole. Płyta otrzymała III Nagrodę Folkowego Fonogramu Roku 2012, którą  rozdano w Warszawie przy okazji Festiwalu “Nowa Tradycja”, a Dominika Kontny za śpiew solowy w konkursie Nowa Tradycja 2013 otrzymała wyróżnienie indywidualne. Tym razem wszystko na żywo, ze słownymi komentarzami Dominiki, która w niezwykle urokliwy sposób wciągała nas w świat cytatów muzycznych i improwizacji dźwiękowych granych i śpiewanych.

Za tekstem Klaudii Rokselihttp://gryfnie.com/kultura/hurdu-hurdu

Ja, ja, świat idzie do przodku, a ło to co stare trzeja sie starać. Toż zdo sie, że taki grani je dobrym sposobym na to, coby za sto lot znały go tyż nasze bajtle

 

Spotkanie wyjątkowo przyjemne! Na początku rozdano jeszcze nagrody rzeczowe laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Przywołano muzykę F. Chopina, a jego utwory fortepianowe zagrały dla nas Weronika Rduch (kl. IV C6) oraz Julia Pustelnik (kl. IV PSM II st.).

DNI FOLKLORU W NASZEJ SZKOLE – wszystko po to, aby nie sprawdziło się powiedzenie Stanisława Jachowicza:

„Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”

 

* Przypomnijmy –  Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas). Płyta składa się z tradycyjnych śląskich pieśni, zagranych na jazzowo, lecz bardzo melodyjnie i przystępnie. Gościnnie śpiewa zespół Radostowianki. Większość utworów pochodzi z opracowania “Pieśni ludowe miasta Katowic” Adolfa Dygacza z roku 1987, jest więc ciekawą próbą przypomnienia i reinterpretacji tradycji muzycznej miasta i okolic.

adamolescover300[1]

– ale niestety już prawie nie do zdobycia 🙁 – nakład wyczerpany 🙁 – dobrze było być zatem z nami w piątek 20.11.2015!!!

k.j

 

SONY DSC SONY DSCSONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

S

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

Skip to content