19.11.2015 – CZWARTEK             

DNI FOLKLORU w ZPSM rozpoczął wyjazd dzieci do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na koncert „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE” – TAŃCE POLSKIE. Jak to bywa  przy tego typu wydarzeniach atrakcją jest już sam wyjazd 😀 . Tym razem uczestnictwo w „Młodej Filharmonii” okazało się jednak wyjątkowo interesujące. Usłyszeliśmy polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek, mazur oraz tańce góralskie w wersji orkiestrowej wraz z właściwym układem tanecznym. Tańczyli dla nas w strojach ludowych odpowiedniego regionu młodzi ludzie zrzeszeni w „Studenckim Zespole Pieśni i Tańca „Katowice” w choreografii przygotowanej przez Zofię Czechlewską. O muzyce, tańcach, utworach opowiadała nam Regina Gowarzewska – prelegent. Orkiestrą zaś dyrygował Leszek Sojka.

Koncert okazał się zbyt krótki dla naszych młodych melomanów – chcieliśmy zostać na II  – gą część, ale nie przewidziano bisów dla domagających się młodych żorzan 😀 – za to zwiedziliśmy siedzibę FILHARMONII ŚLĄSKIEJ  od piwnicy pod dach i przytuliliśmy się do tancerzy, oglądając ich stroje z całkiem bliska. I tak to wyjazd okazał się niezwykle cenny, pełny wrażeń, „kolorowy”, ale niedosyt pozostał…

Na szczęście DNI FOLKLORU trwały…

I  już na drugi dzień czekały na uczniów kolejne folklorystyczne atrakcje… tym razem w szkole.

PROGRAM KONCERTU:

  1. Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Halka
  2. Karol Szymanowski – Taniec góralski z baletu Harnasie
  3. Stanisław Moniuszko – Tańce góralskie z opery Halka
  4. Michał Kleofas Ogiński – Polonez Pożegnanie Ojczyzny
  5. Jan Stefani – Krakowiak z opery Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale
  6. Zygmunt Noskowski – I Symfonia A-dur, cz. III: Oberek
  7. Karol Kurpiński – Mazur z baletu Wesele w Ojcowie
Zobacz, jak było kolorowo i wesoło:)
k.j.
SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC
Skip to content