„Z WENECJI DO WIEDNIA”

ANTONIO VIVALDI – „CZTERY PORY ROKU”

Relacja z wyjazdu uczniów na Koncert Kwartetu Smyczkowego KAPRYS
do Rudy Śląskiej w dn. 2.10.2019 r.

Jesień – pora roku…
Rozpoczął się rok szkolny, wznawiamy więc nasz ścisły kontakt z MUZYKĄ na co dzień; czas zatem również zacząć słuchać!
2 października (środa) uczniowie klas altówki p. Soni Mitros oraz wiolonczeli p. Agnieszki Bator-Skowrońskiej byli słuchaczami koncertu kameralnego, który miał miejsce w Zespole Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej.
Wystąpił kwartet smyczkowy KAPRYS w składzie:
– Agnieszka Urbańczyk – skrzypce
– Marek Krótki – skrzypce
– Sonia Mitros – altówka
– Anna Matera – wiolonczela

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy jeden z najbardziej znanych utworów muzyki włoskiego baroku: ,,Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, którego to mistrza miejsca narodzin i śmierci dały tytuł koncertu:

,,Z Wenecji do Wiednia”

Antonio Vivaldi to niezwykła osobowość w historii muzyki. Był – jeśli chodzi o wielość zainteresowań – postacią bardziej renesansową niż barokową.
Był duchownym, a jednocześnie komponującym skrzypkiem – znanym ze swej nietuzinkowej kreatywności, a także… z bujnej rudej fryzury, dzięki której zwany był ,,Il Prete Rosso”, czyli ,,Rudy ksiądz” ,,Le quattro stagioni” (,,Cztery pory roku”) opublikowane zostały w 1727 r.
To cztery pierwsze koncerty ze zbioru 12 koncertów skrzypcowych zatytułowanych: ,,Il Cimento dell’Armonia e dell’Inventione” op. 8, czyli: ,,Spór między harmonią a wyobraźnią”.
Pory roku… – w epoce baroku daleko jeszcze było do muzyki programowej, natomiast mistrzowi skrzypiec, którego utworów wysłuchaliśmy, udało się w sposób niezwykle ,,obrazowy” ,,udźwiękowić” takie zjawiska, jak mróz, deszcz, burza, wiatr, a także odgłosy tak naturalne, jak śpiew ptaków czy szczekanie psa…
W tajemnice życia i twórczości ,,Rudego Księdza” wprowadziła słuchaczy p. Sylwia Okaryńska, która zaprezentowała również 4 sonety anonimowego poety, które stały się dla Vivaldiego bezpośrednią inspiracją do skomponowania tego ponadczasowego dzieła…

Można śmiało powiedzieć, że wspaniale zaczęliśmy tę jesień…(porę roku…)…
Możliwość wysłuchania koncertu na żywo to zawsze wspaniałe przeżycie.
Na pewno wszystkich naszych młodych – grających – słuchaczy zachęciło ono do własnych przemyśleń i poszukiwań sposobności wyrażania w muzyce własnych uczuć, przeżyć…
Pora roku jest dla każdego! Ale każdy przeżywa ją po swojemu…
Inspirujmy się więc: słońcem
mrozem
deszczem
przyrodą
pięknem natury…

Słuchajmy otaczającego nas świata, a potem – grajmy o nim!

WSPANIAŁYCH KOLEJNYCH PÓR ROKU!

Tekst i zdjęcia – p. Agnieszka Bator – Skowrońska

Skip to content