CHÓRALNY PIKNIK

Lody na trawie – obraz*? Nie! to rzeczywistość szkolna!

Sielankowy klimat końca roku, dobrze wykonanej pracy i zasłużonego odpoczynku, ale i radości, że wszystko się udało!

  To forma nagrody dla chóru żeńskiego PSM II stopnia – ok. 40 dziewczyn, które w tym roku szkolnym miały wyjątkowo intensywny czas pracy. Czas wielu dodatkowych prób, koncertów (w tym kilka wyjazdowych), wielu godzin ćwiczeń ponad te wskazane, lekcyjne  – tak, aby jak najlepiej przygotować i zaprezentować repertuar pasyjny.

  Przypomnijmy prorektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a nasz były pedagog, prof. Jacek Glenc opracował specjalnie dla naszego 3–głosowego chóru 10 pieśni pasyjnych.   Wszystko po to, aby utrwalić na płycie bardzo dobry poziom chóru i wskazać tematykę, w której chór szczególnie dobrze się czuje.

 

Chór prowadzony jest od samego początku przez p. Zofię Mańkę–Błaszczyk – dyrektor szkoły. W tym krótkim, 5-letnim okresie swojej działalności zdobył II miejsce (2013) oraz III miejsce (2014) podczas Regionalnego Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Katowicach. A rok 2016 przyniósł zespołowi 2 spektakularne osiągnięcia: Grand Prix w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów ”O ZŁOTĄ STRUNĘ” w Niepołomicach (9-10.04.2016) oraz Złoty Dyplom w IX Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „BEL CANTO” w Ostrowie Wielkopolskim (21.05.2016). 

 W tym roku występował jako gość specjalny w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach. Program pasyjny prezentował w wielu zabytkowych świątyniach na Śląsku, m.in.: Bazylice na Górze św. Anny (2016), Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach Panewnikach (2017).      Ale nie ograniczał się tylko do repertuaru pasyjnego. W okresie bożonarodzeniowym występował na koncertach kolędowych, a wiosną tego roku chór wziął udział w projekcie „ZIELONA WYSPA ŚLĄSK 2017”, występując w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wraz z zespołem Carrantuohill, Krzesimirem Dębskim i Kubą Badachem.

 

DUŻO PRACY, ALE I SATYSFAKCJI!!! LODY ZASŁUŻONE – w przyjaznej, bo zielonej,  pozaszkolnej przestrzeni można biesiadować!

Wspomnienia, przygody, sukcesy i sympatyczne „wpadki” – to był dobry czas na przywołanie i „obgadanie” tematu. A dziennik przydał się tylko do sprawdzenia, czy wszystkie dziewczyny otrzymały swoje lodowe trofeum 😀 w dzień przed zakończeniem roku – 22 czerwca –   jako preludium do wakacyjnego odpoczynku!

A teraz tylko czekamy na wydanie płyty Pozwól mi Twe męki śpiewać

zdj. i tekst  – k.j. – obserwator wydarzenia z I piętra 😀 

*Od razu przywołuje się obraz  francuskiego  impresjonisty Edouarda Manet`a  Śniadanie na trawie z 1863 roku

pobrane

DSC_1003 DSC_1001 DSC_1000 DSC_0993 DSC_0992 DSC_0990 DSC_0987 DSC_0982 DSC_0005 DSC_0001

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content