WARSZTATY PIANISTYCZNE

DLA UCZNIÓW SZKOŁY II STOPNIA

24 marca 2017 r. tj. piątek gościliśmy znakomitego pianistę – pedagoga Akademii Muzycznej w Katowicach – Zbigniewa Raubo*.

Grupa naszych zaawansowanych uczniów brała czynny udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Profesora.

Jako pierwszy zaprezentował się Dawid Przybyło z klasy mgr Jakuba Gwardeckiego. Pracowano nad utworami J.S. Bacha, F. Chopina i L. van Beethovena. Następnie swój program  „szlifowała” Weronika Cwalina z klasy mgr Oskara Bąkiewicza. Weronika zaimponowała wszystkim wykonaniem trudnej Etiudy nr 1 W. Lutosławskiego. Paweł Gwóźdź z klasy mgr Jadwigi Barańskiej pracował z Profesorem nad uzyskaniem szczególnej kolorystyki w utworze C. Debussy`ego, a dyplomantka Jolanta Wieliczka dzięki znakomitym uwagom prowadzącego rozwinęła swoje możliwości w interpretacji Sonaty A-dur L. van Beethovena.

Profesor Zbigniew Raubo wykorzystując swą wyjątkową osobowość potrafił nie tylko skupić naszą uwagę na problemach wykonawczych, ale dzieląc się z nami szeroką wiedzą o kompozytorach i muzyce sprawił, że znowu poznaliśmy, jak cudowna i ciekawa jest dziedzina sztuki, w której się poruszamy.

P.S. Ucieszyła nas bardzo opinia Profesora o wysokim poziomie nauczania, jaki jest w naszej sekcji. Wg niego uzyskanie takiego poziomu jest dużo trudniejsze niż kiedyś.

Tekst – p. Jadwiga Barańska, zdj. M. Gajda

Oto jego pisemna opinia

20170412_140051

zdjecia-i-relacje-medialne-z-recitali-zbigniewa-raubo-w-lmarcu-2015-rprof. dr hab. Raubo Zbigniew

 Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.
Nagrody:

 – 1987 – nagroda na Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi;

 – 1988, 1990 – nagrody na Konkursie na stypendia im. F. Chopina;

 – 1991 – VI nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bolzano;

 – 1992 – IV nagroda na Konkursie im. F. Liszta w Utrechcie.

 Jest koncertującym pianistą, występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w kraju i za granicą . Brał udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej i Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Antoninie, Bodensee Festival. Był uczestnikiem II etapu Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Gra również muzykę kameralną współpracując m. in. z Kwartetem Śląskim, skrzypkiem – Bartłomiejem Niziołem, waltornistą Zbigniewem Żukiem, muzykami NOSPR-u. Jego płyta “Chopin recital” wydana przez firmę DUX otrzymała nominację do Fryderyka 96. Ponadto nagrał płytę z Sonatami Schuberta, Sonatami na róg i fortepian i koncertami dla dzieci i młodzieży dla japońskich filii firmy Deutsche Grammophon i RCA. Posiada liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Otrzymał Nagrodę Wojewody Śląskiego dla młodych twórców za wybitne osiągnięcia artystyczne. W Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pracuje od 1993 roku. Prowadzi klasę fortepianu na studiach dziennych i zaocznych, również na studiach podyplomowych.

 

k.j.

 

DSC_0212_tn DSC_0210_tn DSC_0209_tn DSC_0201_tn DSC_0199_tn DSC_0198_tn

 

Skip to content