GDZIE?

W POBLISKIM MIEŚCIE TYCHY!

    Październik to miesiąc, w którym co dwa lata od ponad 30 lat w niedalekich Tychach odbywa się największe święto gitarzystów w Polsce „Śląska Jesień Gitarowa„*. W programie tegorocznej XVII edycji pojawił się zespół, wobec którego trudno przejść obojętnie. Mowa o European Guitar Quartet – formacji powstałej z czterech wybitnych wirtuozów, należących do dwóch na pozór odległych światów: gitary klasycznej (Zoran Dukic, Pavel Steidl) i gitary akustycznej (Thomas Fellow, Reentko).

 23 października 2018r. (wtorek) grupa uczniów –  gitarzystów z PSM II st. wraz z opiekunami, też gitarzystami (p. M. Świtacz, p. K. Kołodziejem), wyruszyła do Mediateki w Tychach, by przeżyć niezapomniane chwile za sprawą wyjątkowego kwartetu. Muzycy zaprezentowali głównie kompozycje gitarzystów zespołu: Fellowa i Reentko, ale zabrzmiały również utwory Piazzolli, Paganiniego. Można było ich posłuchać w wersji solowej, duetach i wreszcie w pełnej, jak na kwartet przystało –  czteroosobowej obsadzie. Ciekawym uzupełnieniem dźwiękowych dzieł były barwne i często zabawne opowieści samych artystów.

  Wieczór z gitarą x 4 był bardzo inspirujący i na długo zostanie w pamięci. Po takim występie chce się grać. Viva guitarra!!! 

Tekst i zdjęcia –  p. Małgorzata Świtacz

 

 

* W dniach 21-27 października 2018 Tychy stały się europejską stolicą gitary klasycznej, a to za sprawą 17-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego.

Jest to największy festiwal poświęcony gitarze klasycznej w naszej części Europy i jeden z największych na naszym kontynencie, cieszący się renomą i uznaniem w środowisku muzycznym, który gromadzi międzynarodową publiczność oraz uczestników. Odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim.

Program tegorocznej edycji objął łącznie 18 wydarzeń, w tym: koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, trzyetapowy konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej (do 30 roku życia), koncerty z towarzyszeniem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszyły wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.

Do współtworzenia tegorocznej edycji Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprosiło łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów, wykonawcy tej klasy co: Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad. W tym roku festiwal uświetniły dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Nad bogactwem, różnorodnością i najwyższym poziomem prezentowanego programu czuwał dr hab. Marek Nosal- Dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.

Przyświecającym festiwalowi celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej zarówno w aspekcie obsadowym, jak i stylistyczno-historycznym, promocja osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, młodych talentów, polskich wydawnictw muzycznych, dorobku polskich lutników budujących instrumenty koncertowe oraz stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu artystów polskich i zagranicznych.

k.j.

Skip to content