V MEETING FLETOWY

Akademia Muzyczna w Katowicach

oraz

Centrum Fletowe Alecmusic

3- 5 listopada 2016r.

 

   W dniach 3 – 5 listopada 2016r. w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach odbyło się niesamowite i długooczekiwane wydarzenie, którym był V Meeting fletowy organizowany przez Akademię Muzyczną w Katowicach oraz Centrum Fletowe Alecmusic . Na to wydarzenie czekaliśmy aż 3 lata, no i wreszcie ziściło się. Przez trzy pełne dni zgłębialiśmy tajniki gry na flecie poprzez uczestnictwo w lekcjach otwartych tzw. Masterclass. Część flecistów „szczęśliwców” miała sposobność uczestniczenia czynnego w lekcjach mistrzowskich, a pozostała część flecistów musiała zadowolić się biernym uczestnictwem. Czynnie udział w kursie wzięli: Amelia Gwardecka, Agata Szolc, Roksana Szrubarz, Rafał Jaworski oraz Emilia Waleczek. Pozostała większość flecistów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach w sposób bierny, ale równie efektywny.

Pedagogami tej edycji byli profesorowie Akademii Muzycznych w Europie oraz w Polsce:

prof. Gareth McLearnon – Dublin (Irlandia)

prof. Furugh Djafar Zadech Carimi – Wiedeń ( Austria)

prof. Davide Fornisano- Stuttgart – ( Niemcy)

dr Agata Igras – Warszawa

dr Wiesław Suruło- Kraków

 

Oprócz lekcji uczestniczyliśmy w kilku wykładach o życiu i twórczości tak wielkich kompozytorów jak Paul Taffanel, Philippe Goubert, Jakub Joachim Quantz, którzy mieli kluczowe znaczenie w rozwoju muzyki fletowej na przestrzeni wieków. Zwieńczeniem każdego bardzo pracowitego dnia, gdyż lekcje fletu odbywały się od godz. 9:00 do 13:30 dopołudnia i od 16:00do 18:00 wieczorem, były cudowne koncerty muzyki kameralnej w wykonaniu profesorów prowadzących i partycypujących w Konferencji Fletowej.

Każdego dnia koncerty odbywały się o godz.19:00, wykłady natomiast pomiędzy zajęciami po krótkiej przerwie obiadowej. Można powiedzieć, że świat na chwilę się dla nas zatrzymał i zasnęliśmy w muzyce.

Dla mnie jako nauczyciela tegoż magicznego instrumentu tego rodzaju wydarzenie należy do najbardziej wartościowych i nieocenionych doznań w dziedzinie nauki gry na tym instrumencie. Na każdy etapie zaawansowania w sztuce gry na flecie poprzecznym dobrze jest zetknąć się z tej klasy artystami, pedagogami i osobowościami artystycznymi, aby móc czerpać i wzorować się na najlepszych wykonaniach. A dodatkowo pozwolić sobie na nowe inspiracje w grze na instrumencie, tak jak było nam to dane w czasie tegorocznego Meetingu Fletowego.

Teraz, mając do pełna naładowane akumulatory muzyczne możemy wnosić się na wyżyny naszych marzeń w tej dziedzinie. Do dzieła więc!

Pozdrawiam wszystkich flecistów życząc owocnej pracy i upragnionych efektów.

Relacje i zdjęcia przygotowała p. Barbara Śrubarz

A to wrażenia uczennic z fletowego meetingu:

Te trzy dni na warsztatach fletowych są bardzo dobrą lekcją dla nas – flecistów. Niesamowite, że na takie wydarzenie zjechali się fleciści z prawie każdego zakątka Polski. U każdego nauczyciela można było się nauczyć innych ćwiczeń, technik, a nawet sposobów, jak wpłynąć na naszą psychikę. Mogliśmy również wysłuchać dwóch wspaniałych koncertów, na których zaprezentowano bardzo zróżnicowaną muzykę. 

Agata Szolc – ucz. kl. III PSM II st.

Warsztaty fletowe, które odbyły się w Katowicach w ostatnich dniach były dla mnie bardzo wzbogacające. Nauczyłam się dużo nowego pomimo tego, że byłam tylko biernym uczestnikiem. Lekcje oraz wykłady były bardzo interesujące, a zwieńczeniem każdego dnia były koncerty, które również zrobiły na mnie duże wrażenie. Zwłaszcza koncert piątkowy z którego wyszłam wzruszona i pełna podziwu. Całe warsztaty były  dla mnie bardzo mile i pożytecznie spędzonym czasem. Jeśli jednak będę wybierać się na następne tego typu wydarzenie, na pewno będę chciała być uczestnikiem czynnym, abym jeszcze więcej mogła się nauczyć i dowiedzieć.

Wiktoria Warlewska – ucz. kl. IV

mclearnon_tn imag0101_tn imag0098_tn imag0091_tn imag0083_tn imag0068_tn imag0064_tn

Więcej zdjęć na stronie:

http://www.alecmusic.pl/galeria_meeting%20fletowy

Skip to content