PLAKAT-2017-promocyjny (1) Tyle mamy ze szkoły muzycznej do parafialnego kościoła pw. Filipa i Jakuba… niezmiernie mało, aby dotrzeć do wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim –  WIELKIEGO ŚWIĘTA, jaki co roku w tym pasyjnym czasie organizuje p. Ewa Adamczyk – Ścibik. TO ŚWIĘTO CHÓRÓW KOŚCIELNYCH I PIEŚNI PASYJNEJ!

W sobotę, jak zawsze tydzień przed Niedzielą Palmową (w tym roku przypadającą 1 kwietnia 2017r.), w tym najstarszym  kościele w Żorach przez cały dzień słychać było śpiewy chóralne. Do XII edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej  – ŻORY 2017 zgłosiło się 19 chórów z całej Polski. Jury od rana aż do późnego popołudnia słuchało różnych zespołów w repertuarze pasyjnym i pokutnym. I ogłosiło swój werdykt wieczorem, po mszy w intencji wszystkich chórzystów.

Tu można sprawdzić wyniki

http://www.pasyjne.zory.pl/wyniki2017.pdf

A w międzyczasie odbyły się 2 koncerty: pierwszy o godz. 15.30 w kościele ewangelicko-augsburskim z udziałem 3 uczestników przeglądu, drugi o 17.00 w parafialnym kościele pw. Filipa i Jakuba. Tam właśnie wystąpił jako gość nasz chór żeński PSM II stopnia pod dyrekcją p. Zofii Mańki-Błaszczyk.  Chór  zaśpiewał 10 pieśni pasyjnych w opracowaniu prof. Jacka Glenca, który wysłuchał wykonań osobiście. Jak stwierdził na zakończenie, wszystkie interpretacje  poruszyły go  głęboko i zachwyciły jakością wykonania. Krótkie, tematyczne słowo przygotowała p. Katarzyna Jarzyna. I tak już po raz drugi nasze dziewczyny zaprezentowały się w pasyjnym repertuarze, który jak wiadomo ze względu na swój głęboki wyraz religijny nie należy do najłatwiejszych.

Ale i tym razem chór pokazał się z jak najlepszej strony. A stron dużo by pisać…:)

Chociaż XII Przegląd należy do przeszłości, w pamięci mamy piękne wykonania pieśni chórów z różnych stron Polski. Święto minęło – szkoda i żal, ale dobrze, że mamy go co roku na „wyciągnięcie ręki”. BRAWO dla ORGANIZATORÓW!

Relacja TVP 3  – KATOWICE

BOGU NA CHWAŁĘ – LUDZIOM KU POKRZEPIENIU!

info

http://www.pasyjne.zory.pl/info.gif

k.j., zdj. Szymon Jarzyna

DSC_0270_tn DSC_0265_tn DSC_0261_tn DSC_0260_tn DSC_0259_tn DSC_0256_tn DSC_0254_tn DSC_0250_tn

Skip to content