W dniu 10 marca 2020 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty fortepianowe. Na zaproszenie kierownika sekcji fortepianu i akordeonu odpowiedział znakomity pianista i pedagog, wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego, dr hab. Piotr Banasik, który jest wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej, a także kierownikiem sekcji instrumentów klawiszowych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach.

Pierwotnie idea zorganizowania warsztatów dotyczyła pomocy uczniom sekcji fortepianu naszej szkoły muzycznej, którzy przygotowywali się do dorocznych przesłuchań CEA, a także ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Niestety, z przyczyn o których wszyscy doskonale wiemy (KORONAWIRUS…. Brrrrr!!!….) na kilka dni przed warsztatami przesłuchanie zostało odwołane. Nie zrażeni tym faktem, postanowiliśmy jednak naszego spotkania z Mistrzem nie odwoływać, dając szansę naszym młodym pianistom na kontakt ze świetnym muzykiem i pedagogiem, o czym mogliśmy się w czasie warsztatów przekonać na własne uszy i oczy.

Finalnie w warsztatach wystąpiło pięciu uczniów, prezentując następujący repertuar:

I. 14.00 – Dawid Przybyło kl V – II stopień

– Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga f-moll nr 12 DWK I tom

–  Ludwig van Beethoven – Sonata F-dur  op. 10 nr 2 cz. I Allegro

–  Felix Mendelssohn-Bartholdy – Etiuda F-dur op. 104 nr 2

II. 15.15 – Michał Bogaczyk kl. I – II stopień

– F. Chopin – Walc e-moll op. pośm.

III.  15.45 – Milena Faruga kl. V – II stopień

– J. S. Bach – Cis-dur z 1 tomu DWK

– C. Debussy – Etude 1 pour le cinq doigts d’apres Monsieur Czerny

– F. Chopin – Wariacje B-dur op. 12

IV.  16.45 – Julia Niżnik kl. VI – II stopień

– W. A. Mozart – Sonata C-dur KV 330

V. 17.45 – Bartłomiej Świtacz kl. III – II stopień

– J. S. Bach – Preludium i Fuga c-moll z 1 tomu DWK

– W. A. Mozart – Sonata C-dur KV 279 cz. 1

– F. Chopin – Etiuda c-moll „Rewolucyjna”.

Pan Piotr z dużą finezją, wielką kulturą i zaangażowaniem dał się ponieść wyzwaniom, jakie napotkał podczas pracy z młodymi pianistami. Jest on najmłodszym wykładowcą, jaki dotychczas prowadził nasze warsztaty, jednak jego dokonania – zarówno pianistyczne, jak i pedagogiczne – są już znane w bardzo szerokich kręgach muzycznych w naszym kraju i za jego granicami. Pozwolił nam wszystkim poczuć powiew świeżości w swoich interpretacjach muzyki wszystkich epok, ale jednocześnie ogromną wagę przykładając do tradycji wykonawczych i szacunku dla dzieła, jakie winien jest wykonawca kompozytorowi. Wielki nacisk kładł na każdorazowe niezwykle staranne i jak najbardziej zbliżone do perfekcji wykonanie utworu, nawet na początkowym etapie pracy nad nim. Zostawił nam bardzo dużo ciekawych sposobów, technik pracy, jak również porównań i odnośników w każdym opracowywanym utworze do szeroko pojętej sztuki i historii kultury. Spotkanie z nim niezmiernie wzbogaciło nasz nauczycielski arsenał środków do pracy i interpretacji utworów, pozwalając na korzystanie z doświadczeń zarówno pana Piotra, jak również jego osobistych mistrzów, u których zdobywał swoje pianistyczne szlify. Zarówno biorący udział w warsztatach uczniowie, jak i pedagodzy zauważyli, że kilka godzin spędzonych na Sali Kameralnej naszej szkoły było raczej jak wspaniała podróż przez Świat pięknych dźwięków i historii muzyki, niż dłużące się lekcje. Czas umknął tego dnia tak błyskawicznie, że trudno było uwierzyć, że zegary nie pracowały w tym dniu jakoś podejrzanie szybciej….

Podsumowując, był to bardzo miły dzień, udanie i pożytecznie spędzone chwile dla uczniów i nauczycieli, a wybór pana Piotra Banasika na prowadzącego nasze warsztaty okazał się strzałem w dziesiątkę. Przy tej okazji chciałem podziękować panu Oskarowi Bąkiewiczowi za pomysł zaproszenia właśnie tego wspaniałego pianisty.

Organizator i autor relacji – p. Jakub Gwardecki, zdj. p. Natalia Tomecka.