FORTUNA W SZKOLE! TRĄBKI DO JAZZU!

O WARSZTATACH  JAZZOWYCH słów kilka… piszą ich czynni uczestnicy.

MFbg2-448x300We wtorek, tj. 28 lutego 2017 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty jazzowe, które poprowadził dla klasy trąbki Maciej Fortuna – znany polski jazzman pochodzący z Poznania.

Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych. Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in. Maciej Fortuna Trio: Lost Keys, Solar Ring, At Home.

Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. Wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi oficynę wydawniczą Fortuna Music.

28 lutego 2017 odbyły się warsztaty z p. Maciejem Fortuną. Dotyczyła one głównie  improwizacji. Najpierw nauczyliśmy się budowy skali bluesowej, która jest podstawą improwizacji. Pan Maciej pokazał nam także wiele przydatnych aplikacji, dzięki którym możemy doskonalić nasze umiejętności. Są one też przydatne podczas codziennego ćwiczenia. Mogliśmy usłyszeć grę p. Fortuny i sami spróbować coś zagrać. Po warsztatach odbył się krótki koncert.

Anonina Kuś – jedyna dziewczyna w szkole grająca na trąbce 😀 , ucz. IV kl. PSM II st.

Warsztaty przebiegły w miłej, przyjaznej atmosferze. Poznaliśmy skalę bluesową, podstawy improwizacji oraz przydatne aplikacje wspomagające grę na trąbce. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i otrzymaliśmy odpowiedzi na wnikliwe pytania. Warsztaty zwieńczył koncert przybliżający słuchaczom materiał omawiany podczas warsztatów.

Jakub Chrobok – ucz. IV kl. C4 PSM I st.

Niedawno do naszej szkoły przyjechali studenci z Akademii Muzycznej im. Ignacego  Jana Paderewskiego w Poznaniu. Podczas warsztatów starali się przekazać uczniom naszej szkoły cenne uwagi i wskazówki.

Ja miałam przyjemność brać udział w zajęciach indywidualnych, które prowadził saksofonista jazzowy Kacper Krupa. Podczas lekcji ćwiczyliśmy grę ze słuchu, czy wykonywałam pod jego bacznym okiem ćwiczenia jazzowe. Ponadto wspólnie zagraliśmy kilka utworów. Uzyskałam kilka rad  dotyczących gry na instrumencie i informacje dotyczące funkcjonowania Akademii Muzycznej. Na warsztatach panowała miła, przyjemna atmosfera. Szkoda, że to tylko jedna lekcja. 🙁  Mam nadzieję, że w przyszłości w naszej Szkole będzie więcej takich warsztatów!

Klaudia Lisiecka – jedyna dziewczyna saksofonistka w szkole 😀 , ucz. II kl. PSM II st.

Jednocześnie w innych salach pozostali goście, a było ich w sumie 5 😀 , którzy przyjechali z Akademii Muzycznej w Poznaniu przeprowadzili warsztaty z uczniami klasy puzonu, saksofonu, fortepianu, kontrabasu i perkusji. Jak relacjonowali uczestnicy spotkania w każdej klasie były treściwe, prowadzone w przyjaznej atmosferze. To była pewnego rodzaju niespodzianka i prezent dla nas, gdyż nie spodziewaliśmy się takiej mocnej ekipy jazzowej w naszej szkole!

KOMENTUJĄC NA WESOŁO 😀 – nie wiedzieliśmy, że pan FORTUNA z SZÓSTKĄ SIĘ TOCZY…bylibyśmy wszyscy na stanowisku chętni do pracy i nauki – w rezultacie przyszli ci, co mogli na szybkie hasło – BĄDŹ DZIŚ W SZKOLE!!! BO WARTO!!!

Na pożegnanie nasi goście razem tworząc zespół zagrali specjalnie dla nas kilka standardów jazzowych. Mieliśmy więc okazję posłuchać ich w „akcji” na scenie wspólnie muzykujących! Słuchało się z przyjemnością i zaciekawieniem: JAK GRA POZNAŃ W ŻORACH 😀 !

I były jeszcze niespodzianki na sam koniec  – P. Maciej Fortuna rozdawał swoje trójkątno – okrągłe  😀 płyty dla wszystkich zainteresowanych, a było ich sporo…

Do księgi warsztatowej zaś p. Maciej Fortuna wpisał:kasia_0011

Zamieszczamy fotograficzny skrót wydarzenia

kasia_10 kasia_09 kasia_08 kasia_07 kasia_05 kasia_04 kasia_01 Image00008 Image00007 Image00006 Image00005 Image00004 Image00003 Image00002 Image00001