„Poloneza czas zacząć” – słowami zaczerpniętymi z Księgi XII „Kochajmy się” „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza powinien rozpocząć się każdy bal przedmaturalny. I tak właśnie stało się tym razem!

Studniówka klasy VI Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia odbyła się 22 lutego 2020 roku w szkolnych murach. Na samym początku maturzyści przywitali wszystkich zebranych bardzo gościnnie przypominając, że tego dnia 210 lat temu przyszedł na świat Fryderyk Chopin – wspaniały polski kompozytor epoki romantyzmu. Lepszego dnia nie szło wybrać na świętowanie, choć spory dotyczące daty urodzin Chopina zostały wyjaśnione i przyjmuje się dzień 1 marca 1810 roku.

Bal miał charakter raczej kameralny (tegorocznych dyplomantów jest tylko 8!), ale nie wpłynęło to na jakość zabawy, która była fantastyczna. Po przywitaniu gości głos został oddany Pani Dyrektor Esterze Manderli, która uroczyście otworzyła tę szkolną imprezę. Następnie dyrekcja, grono pedagogiczne, jak i obsługa szkoły wraz z uczniami stanęli do uroczystego polskiego tańca narodowego – poloneza! Nie mogło zabraknąć muzyki z filmu „Pan Tadeusz” naszego śląskiego kompozytora Wojciecha Kilara, który wyparł „Poloneza” Mikołaja Kleofasa Ogińskiego. Wyszło wszystkim doskonale!

Młodzież nie zapomniała o pamiątkowych zdjęciach z dyrekcją i nauczycielami. Tegoroczni dyplomanci przygotowali także krótki program artystyczny p.t. „Jak ciężko gra się na instrumencie muzycznym 😀 ”, który przyjęty został entuzjastycznie przez uczestników Studniówki. Dobra zabawa przy właściwej muzyce oraz pyszne menu sprawiły, że spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze, na rozmowach, tańcach, wspomnieniach o sześciu wspólnych latach pracy i nauki.

Tekst – p. Krystian Barański, zdj. Wiktoria Płoneczka