PONIEDZIAŁEK 2017 POPPopopppSpecjalny dzień w szkole w ramach Tygodnia Muzyki Polskiej!

DZIEŃ ŚLĄSKI!

Utrzymany nie tylko w duchu śląskiej muzyki, ale w ogóle  kultury. Sednem dnia były warsztaty taneczno – wokalne przeprowadzone przez fachowców w tej dziedzinie, a zorganizowane przez p. Bogusławę Kalamarz. Na zaproszenie gościły u nas w szkole członkinie zespołów BAŁAMUTKI  oraz KRZIKOPA:

Katarzyna Dudziak wokal, bęben obręczowy, taniec, opowieści – Laureatka tegorocznego III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. Śpiewa głosem białym, czarnym (i chacharskim 😀 ). Ekspertka od gwizdów, krzyków i przytupów. Na co dzień pracuje przy produkcji gier komputerowych oraz

Karo Przewłoka wokal, skrzypce, taniec, przeszkadzajki – Jedna z kluczowych postaci na śląskiej scenie folkowej. Pasjonatka muzyki i tańców tradycyjnych, a także śpiewania ludowych pieśni białym głosem.

A jak przebiegały warsztaty opisuje p. Bogusława Kalamarz

Oj działo się, działo. Warsztaty muzyki ludowej okręciły nas i zaczarowały 🙂

Panie Katarzyna Dudziak (wokal, bęben obręczowy, baraban, bas, taniec, opowieści) i Karo Przewłoka (wokal, skrzypce, taniec, opowieści) poprowadziły 13 listopada 2017 r. w naszej szkole trzy grupy warsztatów muzyki tradycyjnej. W warsztatach uczestniczyły dzieci z PSM I stopnia.

Zawirowaliśmy w tańcach, klaskaliśmy w Klapoku*, pochodziliśmy w Chodzonym, pograliśmy jak ludowi muzykanci, przytupywaliśmy i  śpiewaliśmy z całych sił białym głosem, słuchaliśmy cudownych opowieści o instrumentach, strojach i tańcach ludowych. Towarzyszyły nam skrzypce, bębenek obręczowy i baraban. Było to wspaniałe przeżycie.

Spotkanie opisała także uczennica z kl. V/ C6 Małgosia Szafraniec:

Na warsztatach było super. Podobał mi się sposób śpiewania i tańczenia, było przy tym najwięcej śmiechu. Na co dzień nie mam kontaktu z muzyką ludową, więc  tym bardziej mnie to zainteresowało 😀 .

Mieliśmy też okazję posłuchać kilku utworów zagranych i zaśpiewanych dla nas przez prowadzące warsztaty Panie. Mazurki, śląskie walczyki, poleczki i ludowe piosenki, które zabrzmiały, porwały do spontanicznego tańca najmłodszą publiczność :).

Bogusława Kalamarz

W tym mini koncercie uczestniczyła cała szkoła. Kto zmieścił się do sali kameralnej i otworzył uszy na ten rodzaj muzyki,  ten po koncercie  „wyszedł w podskokach” 😀 ! Do kapeli dołączyła się także p. Estera Manderla, której bardzo dziękujemy za akordeonowe wzmocnienie – nagłośnienie!

W tym dniu mile widziane były także przywdziane elementy stroju śląskiego: wianki, warkocze z kokardami, czerwone korale – nagrodzone śląskimi „szklokami”. Nasz bufet zaś zaserwował nam dzięki p. Aurelii dania śląskie: rolady, kluski i modro kapusta – wyśmienicie nam smakował ten łobiod, na deserek zaś czekał na łasuchów ślonski kołocz, z makiem i ze syrem 😀

Jak wyjątkowo szybko i smakowicie minął ten dzień w szkole może stwierdzić tylko ten, kto w ów PONIEDZIAŁEK, 13 DNIA LISTOPADA do niej zawitał…

Jak okazuje się po zadowolonych minach warto chodzić do naszej szkoły, a 13 😀 w szczególności!

Zdj. p. M. Bańczyk, p. B. Kalamarz – k.j.

*klapok – taniec z Górnego Śląska