W piątek, 19 października 2018r. kolejny raz gościliśmy w murach szkoły naszego absolwenta. Z recitalem przyjechał do Żor RADOSŁAW WIECZOREK*. Niektórzy uczniowie najstarszych klas być może go pamiętają, z całą pewnością nauczyciele. Przypomnę, że Radek ukończył PSM I st. w Żorach w klasie p. Małgorzaty Świtacz, później kontynuował naukę gry w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się w klasie swojego taty – p. Franciszka Wieczorka, niegdyś naszego pedagoga. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiuje gitarę u prof. Janusza Sochackiego.
Radosław jadł chleb z niejednego artystycznego pieca, doskonaląc swoje umiejętności wykonawcze u wybitnych gitarzystów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jako solista i kameralista koncertował nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Serbii, na Słowacji i Węgrzech. Na swoim koncie posiada wiele prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych.
Na żorskiej scenie usłyszeliśmy go w kompozycjach F. Sora, A. Jose oraz B. Henze – kompozytorów typowych dla muzyki gitarowej. Jego prezentacja została przyjęta z wielką życzliwością publiczności, co daje nadzieję, że za jakiś czas ten zdolny gitarzysta chętnie zaprezentuje się znowu na tej scenie. Mnie – jego byłemu nauczycielowi, jest niezwykle miło słuchać i obserwować, jak wspaniale rozwija się jego talent.

Tekst i zdjęcia – p. Małgorzata Świtacz

*Radosław Wieczorek pochodzi z muzycznej rodziny. Pierwsze nauki gry na gitarze pobierał u swojego ojca. W wieku 6 lat rozpoczął regularną naukę w PSM I st. w Żorach w klasie mgr Małgorzaty Świtacz. Ukończył z wyróżnieniem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się w klasie (ojca) dr Franciszka Wieczorka. Aktualnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie gdzie studiuje w klasie prof. Janusza Sochackiego.

Jest zdobywcą 23 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, do których należą m. in.

I miejsce w konkursie w ramach „II Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych” w Elblągu (2012)

II miejsce w konkursie “Alirio Diaz” w Rust (Austria, 2013)

II miejsce w konkursie „Cithara Ignea” w Żorach (2014)

III miejsce w konkursie „Mladi gitaristi” w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2014)

II miejsce w konkursie „Gitara na Kresach” w Chełmie (2015)

III miejsce konkursie o tytuł “Mistrza Sześciu Strun” w Zakopanem (2017)

Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, w Szwajcarii, we Francji i Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku jest członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego. Występuje w duecie z austriackim skrzypkiem Danielem Guillenem oraz siostrą Anną, również skrzypaczką. Koncertuje w trio gitarowym z Franciszkiem i Katariną Wieczorekovą.

Tworzy duet z ukraińskim gitarzystą Dmytrem Holovenko. Jako członek Śląskiego Oktetu Gitarowego dokonał szeregu prawykonań utworów (autorstwa takich kompozytorów jak: Jerzy Bauer, Krzysztof, Grzeszczak, Keiko Fujiie). W roku 2015 dokonał premiery „Fantazji”, cz. I Dlaczego Dariusza Janusa oraz światowej premiery „Tonadilli” Joaquina Rodrigo w aranżacji na gitarę z orkiestrą. W duecie gitarowym z Michałem Lazarem dokonał prawykonania utworu „Kryształ i szkło” Macieja Jabłońskiego.

Był uczestnikiem „Młodej Muzycznej Akademii” w Katowicach w latach 2013/2014 i 2014/2015, gdzie kształcił się pod kierunkiem Wandy Palacz i Marcina Dylli. W roku akademickim 2015/2016 został przyjęty do Segovia Guitar Academy w Pordenone (Włochy), co umożliwiło mu współpracę z Paolo Pegoraro oraz Adriano del Sal. W roku 2016 brał udział w kursach mistrzowskich Accademia Chigiana w Sienie, w klasie Oscara Ghiglii.

Brał udział w lekcjach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez m. in.: Carlo Marchione, Andrea Dieci, Paul Galbraith, Thomas Kirchoff, Laura Young, Margarita Escarpa, Jeremy Jouve, Gabriel Bianco, Judicaël Perroy, Łukasz Kuropaczewski, Tomasz Zawierucha, Petr Saidl, Hubert Käppel, Thomas Müller-Pering, David Russel Jest stypendystą CEA oraz (w latach 2013 – 2015) uczestnikiem programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.