6 grudnia (imieniny Mikołaja) nikogo nie dziwi widok czerwonych, grubych i z kręconymi brodami osobników, co na plecach trzymają wór z prezentami. Naszą szkołę co roku odwiedza taki GOŚĆ, gdyż zarówno w PSM I, jak PSM II stopnia uczniowie to grzeczne, pracowite i zdolne dzieci. Muszą pogodzić wszystkie obowiązki i czasem pracują za trzech… Zatem nie może nas taki wesoły Osobnik ominąć w ten dzień! Ale w tym roku odwiedziły nas 2 MIKOŁAJE!

I to była niespodzianka – widocznie stwierdziły, że nasze dzieci chodzą do dwóch szkół to i podwójne prezenty im się należą!

A co oznacza to imię?

Mikołaj to imię męskie pochodzenia greckiego (gr. Nikólaos). Powstało z połączenia dwóch słów: nik- (zwycięstwo) oraz -laos (lud). Oznacza człowieka, który „odniósł zwycięstwo dla swojego ludu”. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Nikola.

W języku angielskim imię Mikołaj występuje w formie Nicholas, we francuskim Nicolas, w niemieckim Nikolaus lub Klaus, w języku włoskim – Nicolo.

Znani Mikołajowie

W Kościele katolickim wspomina się kilku świętych o tym imieniu. Najsłynniejszym z nich jest święty Mikołaj z Miry, którego uroczystość, powszechnie nazywana mikołajkami, wypada 6 grudnia. Żył on na przełomie III i IV wieku na terenie Azji Mniejszej. Był majętnym biskupem Miry. Zasłynął z obdarowywania ubogich oraz z dokonywania cudów. W nadprzyrodzony sposób uratował przed śmiercią wielu ludzi, a kilku nawet wskrzesił z martwych. Święty Mikołaj jest patronem m.in. dzieci, podróżnych i marynarzy.

Znane osoby o imieniu Mikołaj to na przykład:

Mikołaj Kopernik (polski astronom),

Mikołaj Rej (polski pisarz),

Mikołaj Sęp-Szarzyński (polski poeta),

Mikołaj Wielki (papież),

Mikołaj I Romanow (car Rosji),

Nikołaj Gogol (rosyjski pisarz),

Nicolas Cage (amerykański aktor filmowy),

Nicolas Sarkozy (prezydent Francji w latach 2007–2012)

Niccolò Machiavelli (filozof, pisarz społeczny i polityczny)

A Muzycy?

Niccolo Paganini (włoski skrzypek),

Mikołaj z Radomia

Mikołaj z Krakowa

Mikołaj Gomółka

Henryk Mikołaj Górecki

Mikołaj Górecki – syn

Jaki jest Mikołaj?

Mikołaj jest człowiekiem odpowiedzialnym i dążącym do sukcesu. Zwykle bardzo dobrze radzi sobie w sprawach finansowych, udaje mu się dojść do znacznych pieniędzy i dobrze je zainwestować. Wśród znajomych cieszy się opinią mężczyzny stabilnego, pomocnego i takiego, na którym zawsze można polegać.

Mikołaj często wybiera zawody związane z finansami – na przykład w bankowości. W życiu lubi mieć jasno wytyczony cel, którego się trzyma i realizuje krok po kroku. Jednocześnie jest osobą optymistyczną i przyjazną wobec innych. W związkach uczuciowych najczęściej jest wierny i opiekuńczy. Bardzo lubi dzieci.

Widocznie przez lata nic się nie zmieniło!

Nasze dzieci też lubi, wysłuchał jak pięknie śpiewają i grają na instrumentach, porozmawiał z chętnymi i wszystkim rozdał słodkości wg swojej miary!

I musi wystarczyć do następnego roku… w międzyczasie będziemy poznawać muzykę innych Mikołajów, a jest ich sporo!

zdj. Martyna Arasim

P.S. Mikołajom „pomogli” uczniowie PSM II stopnia znani z chęci niesienia pomocy wszystkim potrzebującym 😉