MIĘDZYNARODOWE GRAND PRIX WIOLONCZELISTY JANA ŁOMOZIKA

W dniach 29.01- 2.02.2020 r. w Pradze odbywał się  MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY XIV  JAN VYCHYTIL INTERNATIONAL CELLO COMPETITION.

W tym prestiżowym wydarzeniu wzięło udział 132 młodych muzyków z całego świata, a wśród nich trzech uczniów naszej szkoły z klasy pani Alicji Naworskiej. Rywalizacja przebiegała w siedmiu grupach wiekowych. Nasi uczniowie  przy świetnym akompaniamencie pani Natalii Tomeckiej zaprezentowali się znakomicie!

W najmłodszej, I kategorii uczestników, Stasiu Ryba zdobył 1. nagrodę!

W III grupie Dawid Król zdobył 2. miejsce!

W najstarszej i najliczniejszej kategorii wiekowej, tegoroczny dyplomant Jan Łomozik uzyskał 1. miejsce i najwyższą punktację!

Po ogłoszeniu wyników przez przewodniczącego Jury radość żorskiej ekipy była ogromna! Emocje udzielały się również rodzinom i znajomym, którzy śledzili relacje z Pragi online.

Janek został zaproszony do udziału w koncercie laureatów. W związku z tym on sam, p. A. Naworska oraz N. Tomecka musieli przedłużyć swój pobyt w Pradze, co też z radością uczynili 🙂

Koncert Galowy odbywał się we wspaniałych wnętrzach sali koncertowej Pałacu Lichtenstein. Po pięknym wykonaniu  Janka i akompaniującej mu p. N. Tomeckiej utworu Adagio und Allegro R. Schumanna, okazało się, że na naszego wiolonczelistę czekały kolejne nagrody:

-Grand Prix- nagroda główna konkursu- lutniczy smyczek o wartości 1200€ oraz nagrody specjalne:

-nagroda Czeskiej Filharmonii w postaci koncertu z orkiestrą w sezonie 2020/21,

-nagroda Czeskiej Opery i Teatru Narodowego w postaci koncertu w sezonie 2020/21,

-nagroda finansowa 500€  za wykonanie utworu R. Schumanna ufundowana przez Ambasadę RP w Pradze,

-nagroda Atelier Spidlen w formie voucheru do tej pracowni lutniczej o wartości 200€.

Gratulujemy wiolonczelistom, pani Alicji Naworskiej i pani Natalii Tomeckiej tych wspaniałych sukcesów!

Występy konkursowe można znaleźć na stronie www.cellocompetition.com w zakładce „video” lub na kanale YT wpisując Cello Competition Praque 2020

A tu zdjęcia

Tekst – p. Wiktoria Łomozik

Zdj. p. Joanna i Ireneusz Ryba, p. Natalia Tomecka, p. Alicja Naworska.