MAGICZNY FORTEPIAN W CZECHACH

W czwartek, 21.11.br. na zaproszenie Podstawowej Szkoły Muzycznej w Opawie (Czechy) dziewięcioro uczniów z naszej szkoły pojechało na swoje pierwsze zagraniczne występy. W tym miejscu odbywała się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Magicky Klavir v Promenach Času” organizowanego co roku.

Grupa pod opieką p. Aleksandry Matuszczyk i p. Barbary Winiarskiej-Labus oraz rodziców kilku uczestników wyruszyła o g.8.30, by za półtorej godziny znaleźć się w bardzo ładnym budynku Cirkevniho konservatorium Nemeckeho radu w Opawie na ul. Beethovena 1.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani i oddani pod opiekę p. Izabeli Kožańy-Manderli, znanej nam klawesynistki. Ulokowaliśmy się w pięknej klasie wyposażonej w dwa pianina i organy, więc wszyscy zaraz wzięli się do pracy. Ze szczególnym zapałem ćwiczono na organach. Pierwsza grupa uczniów wystąpiła o g.11.10 w kategorii konkursowej „Fortepianowi bohaterowie”, w której uczniowie mogli zdobyć nagrodę za najbardziej oryginalne wykonanie utworu. W tej grupie wystąpiło 11 uczniów, a z naszej szkoły zagrali:

– duet Zosia i Agnieszka Misiurek z kl. I i II C6 w pięknych wróbelkowych strojach-utwór Smutny wróbelek

– Mikołaj Pradela z kl. III C6 w ludowym stroju – Mazurek C-dur F. Chopina

– Rafał Szymura z kl. IV C6 przebrany za Mozarta wykonał Bułeczkę z masłem tegoż kompozytora i częstował bułeczkami  publiczność.

Ostatecznie wyróżniony  został Mikołaj Pradela z klasy fortepianu p. Aleksandry Matuszczyk zdobywając nagrodę publiczności, a nasz Mozart -Rafał zwrócił na siebie uwagę telewizji, udzielając wywiadu w j. angielskim.

O g.12.00 odbył się koncert duetu fortepianowego pianistów prowadzących warsztaty dla uczniów.

Od 13.15 w grupie 25 osób wystąpili nasi uczniowie z cyklu 6- letniego:

Marcelina Pistelok z kl. II

Maksymilian Gozdek z kl. III

Laura Konsek z kl. III

Mikołaj Pradela z kl. III

Rafał Szymura z kl. IV

Zofia Rzyczniok z kl. V

oraz

Bartłomiej Świtacz z kl. III – II stopnia, którego bardzo oklaskiwano po wykonaniu Etiudy g moll op.72 M. Moszkowskiego i Impromptu As dur F. Schuberta.

Maks i Bartek uczestniczyli jeszcze w warsztatach fortepianowych, a pozostali uczestnicy wyprawy grali w tym czasie na klawesynie i szpinecie słuchając ciekawych opowieści p. I. Kožańy-Manderli o tych instrumentach.

Po tak maksymalnie wypełnionym programie o g.16.00 wyruszyliśmy do domu, a wesoła atmosfera w busie bynajmniej nie świadczyła o zmęczeniu – aż bardzo miły pan kierowca był zadziwiony.

Było to bardzo miłe spotkanie z Muzyką, które wszystkim przyniosło wiele radości i pozwoliło zdobyć nowe doświadczenia.

Tu link do czeskiej relacji video:

Organizatorem wyjazdu była p. Barbara Winiarska-Labus, która też przygotowała relację,  zdj. p. Sylwia Pradela.