Na początek opisu wydarzenia oddamy głos  flecistkom – solistkom wieczoru, uczennicom PSM II stopnia.

Koncert to wyjątkowy i równocześnie bardzo trudny czas dla każdego artysty. Godziny przygotowań, stres, momenty, w których zastanawiasz się, czy znajdujesz się na właściwym miejscu. To wszytko tylko po to, aby na te kilka minut wyjść na scenę i podzielić się z ludźmi pięknem muzyki. Mam wrażenie, że ta chwila rekompensuje wszystkie momenty zwątpienia. W momencie, w którym stajesz na scenie, dobrze wiesz, że robisz dokładnie to, co kochasz. Jesteś tam gdzie powinieneś być. Cieszę się, że miałam okazje zagrać z orkiestrą i przeżyć te wspaniałe chwile.

Agata Szolc (uczennica p. Barbary Śrubarz)

Koncert był dla mnie uwieńczeniem całej mojej nauki gry na flecie. Był to pierwszy i myślę, że także ostatni taki wielki koncert. Jestem ogromnie szczęśliwa, że miałam możliwość wziąć w nim udział razem z takimi cudownymi ludźmi. Emocje, jakie mi towarzyszyły są nie do opisania. Byłam ogromnie zestresowana, ale jeszcze bardziej podekscytowana. Gdy była na scenie czułam się wyjątkowo i po prostu jest to dla mnie jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu.

Alicja Stokłosa (dyplomantka II stopnia prowadzona  przez p. Danutę Dudzik)

W niedzielę, 12 maja 2019r. na Scenie na Starówce odbył się wyjątkowy koncert. Jego wyjątkowość potwierdzają powyższe szczere słowa wykonawców koncertu. Zaprezentowali się uczniowie, dyplomanci II stopnia i nie tylko oraz pedagodzy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Towarzyszyła im Żorska Orkiestra Kameralna ”Camerata Sariensis”, którą poprowadził absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, skrzypek, dyrygent, członek kwartetu ALTRA VOLTA oraz ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ z siedzibą w Katowicach – LESZEK SOJKA.

W programie obok flecistek wystąpili wiolonczeliści, uczniowie p. Alicji Naworskiej: Jan Łomozik, który zaprezentował się jako solista w utworze A. Piazzolli – Tango na wiolonczelę i orkiestrę, a następne w duecie z Patrykiem Brzyszkowskim w Koncercie  na 2 wiolonczele A. Vivaldiego.

Na scenie pojawił się także duet, który wykonał utwór A. Piazzolli: Tymoteusz  Rzyczniok (uczeń klasy dyplomowej akordeonu p. Estery Manderli) oraz nauczyciel Krzysztof Kołodziej – gitara. Publiczność mogła podziwiać ich grę i wspaniałą muzyczną współpracę w  II cz.  Koncertu podwójnego  na akordeon i gitarę.

III część powyższego dzieła wykonali już na zakończenie spotkania z muzyką koncertową nauczyciele ZPSM Żory, kolejny duet – Krystian Saciłowski – akordeon i  Krzysztof Kołodziej – gitara.

Słowo potoczyste, interesujące i wskazujące na dzieło, kompozytorów i wykonawców należało do p. Maryli Renat.

Koncert udany, wysiłek przygotowujących ogromny, wykonawcy usatysfakcjonowani występami. Publiczność mogła zaś cieszyć się rzadko słyszanym w żorskich salach brzmieniem orkiestry kameralnej i niezwykle zdolnych solistów pod znakomitą dyrekcją Leszka Sojki. Koncert sfinansowany był przez Urząd Miasta ŻORY, a wydarzenie koordynowała p. Barbara Śrubarz.

Tekst – p. Katarzyna Jarzyna

Zdjęcia – p. Michał Gajda