W poniedziałek, 21 maja 2018r. ZPSM Żory oraz L.O. im. K. Miarki w Żorach zaprosiły na wydarzenie do sali teatralnej w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas którego usłyszeć można było zwycięski repertuar, jaki żorscy uczniowie zaprezentowali na „EURO FESTIV MUSIC 2018” w Montceau-les-Mines (Francja). Wstęp był wolny dla każdego, jednakże mile widziani byli rodzice, zwłaszcza mamy występujących – dedykacja koncertu „DLA MAMY” w obliczu zbliżającego się ich święta (26.05) była niezwykle wskazana i trafna.

W koncercie wystąpili: chór VOCE SEGRETO (dyr. Andrzej Marciniec, Elżbieta Żydek), uczniowie LO im. K. Miarki w Żorach oraz uczniowie PSM II st. (przyg. Barbara Śrubarz): Paweł Gwóźdź, Agata Szolc, Roksana Szrubarz, Aleksandra Świtacz, Bartłomiej Świtacz, Jolanta Wieliczka.

Koncert bardzo podobał się, bo i dedykacja była osobliwa. Myślę, że dla każdej Mamy jej dziecko było ”hitem”, więc trudno wskazać jeden utwór, który porwałby publiczność ponad inne.

Dla nas jako organizatorów i koordynatorów całego projektu wyjazdu do Francji na Euro Junes ważne było połączenie trzech  środowisk młodych ludzi z Żor. Niewątpliwie jest to sukces naszej współpracy w środowisku lokalnym, zespołowi zaś udało się wygrać I nagrodę na konkursie europejskim, konkurując  z Francuzami, Niemcami, Włochami i Polakami.

Dodatkowo nagraliśmy płytę z tym programem, która zostanie wydana na jesieni 2018r.

– to słowa współorganizatorki wydarzenia – p. Barbary Śrubarz.

Koncert poprowadzili: p. Andrzej Marciniec i Daria Młynarczyk. W programie znalazły się następujące piosenki i utwory muzyki klasycznej specjalnie opracowane na ten wyjazd – konkurs – koncert.

Zabrzmiały:

1.„Z Tobą chcę oglądać świat” – kompozytor Zbigniew Wodecki, słowa Janusz Kofta

Aleksandra Świtacz   – vocal

Bartek Świtacz – vocal

Paweł Gwóźdź- fortepian

1. „W moim magicznym domu”- słowa Magdalena Czapińska, kompozytor Janusz Strobel, z repertuaru Hanny Banaszak

Aleksandra Świtacz   – vocal

Bartek Świtacz – cajon

Paweł Gwóźdź- fortepian

1. „Bądź moim natchnieniem” – słowa Wojciech Młynarski, muzyka Antoni Kopff, z repertuaru Andrzeja Zauchy

Bartek Świtacz – vocal

1. „Hurdu Hurdu”- kompozytor Adam Oleś – ślonski spiyw i jazz

Jolanta Wieliczka –  vocal

Paweł Gwóźdź –  fortepian

Aleksandra Świtacz – skrzypce

1. ”Proszę Sądu” Piosenka do słów Agnieszki Osieckiej, kompozytor- Jacek Mikula, repertuar Maryli Rodowicz

Jolanta Wieliczka  – vocal

Paweł Gwóźdź  – fortepian

Bartek Świtacz – cajon

1. ”Preludium Es-dur” Fryderyk Chopin op.9 nr 2 w opracowaniu na flet i fortepian – aranżacja wersji z chórem – Paweł Gwóźdź

Roksana Szrubarz  – flet

Paweł Gwóźdź  – fortepian

Chór „Voce Segreto”

1. „Ballada majowa” słowa Józef Baran, muzyka Krzysztof Myszkowski, z repertuaru zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”

Chór Voce Segreto

1. „Kukułeczka” z repertuaru zespołu Mazowsze

Chór Voce Segreto

Agata Szolc,  Roksana Szrubarz – flety

Paweł Gwóźdź- fortepian

1. Zespół Taneczny Liceum Ogólnokształcącego w Żorach – układ choreograficzny do utworów zespołu ABBA

Po koncercie w pamięci słuchaczy pozostały wspomnienia, piękne frazy, muzyka, emocje. Tym, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w imprezie pozostaje poczekać na obiecaną płytę i obejrzeć pamiątkowe zdjęcia.

zdj. Maciej Famulski, tekst – k.j.