W czwartek, 29 listopada 2018r. odbyły się warsztaty fletowe skierowane do  uczniów klas fletu szkoły muzycznej II stopnia w Żorach.  Już we wrześniu, wybierając do tegorocznych konsultacji odpowiedniego pedagoga, skierowałam zapytanie do dr Wiesława Suruło, pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie, który prowadzi swoją działalność koncertową jako solista i kameralista. Działa aktywnie również jako pedagog prowadzący liczne kursy i warsztaty metodyczne,  a jednocześnie  współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, dla którego dokonał nagrania wyboru utworów na flet kompozytorów polskich.

Termin warsztatów kilkakrotnie przesuwaliśmy z powodu wielości imprez fletowych w bieżącym semestrze.

Zajęcia odbyły się w godzinach popołudniowych,  gdzie w sali kameralnej wszyscy fleciści szkoły średniej i nie tylko, również kilku uczniów szkoły podstawowej, mieli przyjemność współpracować z dr Wiesławem Suruło. Każdy uczeń  miał 45 minutową lekcję, co pozwoliło na uruchomienie i wykorzystanie potencjału muzycznego ucznia i pedagoga. Lekcje miały charakter otwarty i były prowadzone w taki sposób, że sprawiały satysfakcję zarówno uczestnikom, jak i prowadzącemu.

Wniosek ten wyciągam na podstawie moich obserwacji  jako inicjatora warsztatów, rozmów z konsultantem oraz z uczniami biorącymi udział w warsztatach fletowych.  Łącznie w przedsięwzięciu brało udział ośmioro  uczniów, uczących się u różnych nauczycieli – flecistów w naszej szkole (p. D. Dudzik, p. S. Pradela, p. B. Śrubarz)

Myślę, że taka forma warsztatów metodycznych przynosi liczne korzyści dla ożywienia pracy uczniów i pedagogów. Przede wszystkim zaś, poszerzenia ich wiedzy i stworzenia możliwości popatrzenia w inny sposób na te same zagadnienia, co prowadzi do szybszego osiągnięcia celu.

Organizacją warsztatów, fotograficzną dokumentacją oraz relacją zajęła się p. Barbara Śrubarz – dziękujemy!