th 182543_2thS542XXKNNa zakończenie czwartkowych zajęć w szkole – 10.11.2016r. zainteresowani uczniowie mogli spędzić prawie 3 h z filmem polskim. W ramach Tygodnia Muzyki Polskiej młodzież zapoznała się z filmem „Pianista”. Reżyserem filmu jest Roman Polański. Akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej. Władysław Szpilman, znakomity polski pianista, stara się przeżyć w okupowanej Warszawie. To film biograficzny, dramat wojenny wyprodukowany w kooperacji francusko-niemiecko-brytyjsko-polskiej w 2002 oparty na autobiograficznej  książce Władysława Szpilmana.

Pianista otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. zdobył 3 Oscary (Reżyseria, Rola Męska, Scenariusz Adaptowany), Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, 2 Nagrody BAFTA (Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria) i 7 Cezarów.

Film Romana Polańskiego, to ekranizacja autentycznych wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody.

Dodajmy także, że muzykę skomponował Wojciech Kilar, a w 2003 film otrzymał Cezara 2003 dla twórców filmu:

Adrien Brody – Nagroda Główna Cesar – najlepszy aktor

Roman Polański – Cesar najlepszy reżyser

Roman Polański – Cesar najlepszy film

Wojciech Kilar – Cesar najlepsza muzyka

Aby przybliżyć temat młodzież przed filmem zobaczyła wywiad z Władysławem Szpilmanem, w którym muzyk opowiada o sobie własnymi słowami. – dostępny na You Tube,

Projekcja filmu trwała do późnych godzin nocnych, młodzież posiliła się zatem smakowitą pizzą. Po filmie, który wywołał wielkie wrażenie na oglądających wywiązała się dyskusja: jak i dlaczego? dobrze, że następny dzień 11.11 należał do tych wolnych od zajęć w szkole…:), bo światło długo paliło się w sali „kinowej”…

Schowek06- CZWARTEKDSC00828_tn DSC00809_tn DSC00827_tn DSC00824_tn DSC00822_tn DSC00821_tn DSC00816_tn DSC00811_tn83-7006-954-1