KOLĘDOWANIE I STOPNIA

Ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem to rzecz jasna w szkole MUZYCZNEJ

Wielkie Kolędowanie!!!

W czwartek, 19 grudnia 2019 roku w godzinach popołudniowych sala kameralna zabrzmiała śpiewem uczniów wielu różnych klas cyklu 6-letniego oraz 4-letniego, przygotowanych przez panią Bogusławę Kalamarz i Maję Bańczyk. Do akompaniamentu pana Jakuba Copika śpiewali soliści – okazało się, że mamy w szkole niezwykłe wokalne talenty, wybrane grupy uczniów oraz wszyscy zebrani w sali kameralnej, z panią dyrektor Esterą Manderla na czele. Królowały piosenki, pastorałki, ale przede wszystkim najbardziej znane i lubiane przez wszystkich kolędy.

Zabrzmiała muzyka, zapachniały mandarynki, zajaśniały ozdoby choinkowe… w tej niezwykłej atmosferze wysłuchaliśmy również życzeń pani dyrektor Estery Manderli skierowanych w szczególności do dzieci, rodziców i wszystkich zebranych gości.

Miejmy nadzieję, że taki „muzyczny trening” zaowocował rodzinnym kolędowaniem przy wspólnym świątecznym stole…

Tekst: p. Maja Bańczyk
Zdjęcia: p. Krystian Barański

Jakby tego kolędowania było mało, wieczorkiem odbyły się w niektórych salach klasowe wigilijki… z prezentami:)

MALUCHY W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

W czwartek, 12.12.2019r. uczniowie klasy I, II i III C6 szkoły I stopnia wraz z opiekunami – p. Mają Bańczyk, p. Sylwią Pradelą i p. Krystianem Barańskim udali się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na wspaniałą bajkę muzyczną. Była to opowieść o Saliji, dziewczynce, która uczy się doceniać to, co ma – codzienność, rodzinę i przyjaciół. Bajka ta była przykładem muzyki programowej.
Przedstawienie wspaniale zadziałało na wyobraźnię, otworzyło nowe wyobrażenia rzeczywistości, zawierało element edukacyjny. Tło muzyczne zostało wzbogacone o elementy elektroniczne, co nie zdarza się dość często. W rolę Saliji wcieliła się wokalistka Wiktoria Wizner. Kompozytor tej cudownej muzycznej opowieści Krzysztof Dobosiewicz stanął za pulpitem dyrygenckim i poprowadził Śląską Orkiestrę Kameralną Filharmonii Śląskiej. Muzyka, skomponowana została w oparciu o libretto opery Salija Malgorzaty Szwajlik. Koncert słowem powiązała niezastąpiona Regina Gowarzewska, opowiadając jednocześnie losy głównej bohaterki.
Nasi uczniowie bardzo dobrze znali i znakomicie zastosowali zasady muzycznego savoir – vivre, co ucieszyło opiekunów i widownię. Maluchy były zachwycone nie tylko przedstawieniem, ale także budynkiem Filharmonii. Długo przeżywały losy dziewczynki. która na koniec zrozumiała, że trzeba postępować zgodnie z regułami dzisiejszego świata. Wyremontowany niedawno gmach orkiestry wywołał na nich zaś ogromne wrażenie, a w szczególności wnętrze. Zwłaszcza zainteresowaniem cieszył się wielki żyrandol w sali koncertowej. 😀 
Wyjazd z pewnością można zaliczyć do udanych. Sam koncert zaś okazał się cenny, gdyż zaoferował naszym młodym melomanom bogate i ciekawe doświadczenie muzyczne z przesłaniem etycznym.

Organizatorem wyjazdu była p. Maja Bańczyk, tekst i zdjęcia p. Krystian Barański.

WARSZTATY FLETOWE

We wtorek, 10 grudnia 2019r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wybitnego flecistę i pedagoga, dr hab. Wiesława Suruło, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie. Warsztaty fletowe prowadzone były przez tego konsultanta dla flecistów szkoły średniej, ale również młodsi fleciści, uczniowie szkoły podstawowej, mogli znaleźć coś dla siebie. Wszyscy uczniowie brali udział w wykładzie na temat ważnych zagadnień dotyczących gry na flecie poprzecznym, a uczniowie szkoły średniej mogli współpracować z profesorem praktycznie, podczas 40 minutowej lekcji dla każdego z nich. W Warsztatach fletowych brali udział wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły w specjalności fletowej.
Oto relacje uczniów biorących udział w Warsztatach fletowych:
Udział w warsztatach fletowych to dla mnie kolejne wskazówki, jak świadomie ćwiczyć grę na instrumencie, ciekawie interpretować utwory i rozwijać swoje umiejętności.
Martyna Gudalewska kl. II PSM II st.

10 grudnia 2019 roku odbyły się warsztaty fletowe, w których po raz kolejny miałam okazje doskonalić swoje umiejętności w grze, w obecności profesora Akademii Muzycznej w Krakowie, dr hab.Wiesława Suruło.
Podczas lekcji, profesor udzielał mi wielu cennych rad technicznych oraz tych, które dotyczyły interpretacji utworu. Pokazał mi, że warto jest eksperymentować z dynamiką w utworze, tak, aby stał się jak najbardziej ciekawy, oczywiście nie odbiegając od tego, jakim stylem danej epoki się posługiwano. Dr Suruło uświadomił mi również, ze moje podwójne staccato nie do końca jest takie, jakie powinno być. Podczas zajęć ćwiczyliśmy to staccato na różne sposoby, w celu odnalezienia jak najlepszego brzmienia.
Podsumowując, lekcje z profesorem bardzo mi się podobały oraz czuję się zmotywowana do dalszej gry na instrumencie.
Roksana Szrubarz – kl. V PSM II st.

W części praktycznej brali udział następujący uczniowie: Agata Szolc, Rafał Jaworski, Roksana Szrubarz, Martyna Gudalewska, Karina Kwoka, Ewa Łakota. O godz. 17:00 odbył się wykład i zajęcia dla uczniów PSM I stopnia. Temat wykładu: Rola właściwej postawy i oddechu w kształtowaniu poprawnej techniki gry – techniki rozluźniające, powiększenie zasobności oddechu, codzienne ćwiczenia techniczne.

Organizatorem wydarzenia była p. Barbara Śrubarz, która przygotowała relację i zdjęcia.